Български лекар е в екипа, помогнал да се случи чудо - да се появи на бял свят в Лондон малката Ейми, родена от майка с присадена матка. Доктор Петър Димитров е анестезиологът, поддържал жизнените функции на майката Грейс Дейвидсън по време на продължилото 18 часа присаждане на утроба. Това е първата успешна трансплантация на матка, гръмна новината във Великобритания на 8 април.
Чудото се случва в болница „Кралица Шарлот“ в Лондон. Малката Ейми Дейвидсън се появява на бял свят, след като повече от 2 години два екипа се борят, първо, да се трансплантира успешно матката, и второ, да се зачене, износи и роди здраво бебе. Малката Ейми тежи малко над 2 кг, родена е с цезарово сечение. А Грейс все още не може да повярва на чудото, което държи в ръцете си - своята дъщеря.
„С 30 мои колеги чакахме това чудо - раждането на това много специално за нас бебе. Ние, лекарите винаги се борим със смъртта. А при тази операция беше различно - помагахме да се роди нов живот, и вълнението беше огромно... Обещах да кажа на BG VOICE, когато се роди здраво бебе“, съобщи новината лично д-р Петър Димитров.
Предисторията е също толкова вълнуваща. През февруари 2023-а екип от 30 медици близо 18 часа провежда сполучливо първата успешна трансплантация на матка в университетската болница на Оксфорд - „Чърчил“.
За медиците в Англия тази трансплантация е подготвяна и отлагана много години. Става възможна, след като Ейми Пърди, тогава на 40 години, с щастливо семейство и две деца, решава да дари органа на своята по-малка 34-годишна сестра Грейс Дейвидсън, родена без матка. Така тя получава шанса да стане майка.
Грейс е родена с редкия синдром на Майер-Рокитански-Къстър-Хаузер, който засяга една на 5 000 жени, обяснява д-р Димитров. При този синдром жената има неразвита матка или дори тя липсва, но е с нормално функциониращи яйчници и без месечен цикъл. В света са правени 90 такива операции и има 49 родени деца.
Подготовката е огромна. Д-р Димитров и колегите му изчитат всичко, публикувано в света като споделен опит, разговарят с колеги, участвали в такива трансплантации. Били са готови още през 2017-а, 2018-а, но пандемията ги спира. Целият екип от 30 медици работи един ден и една нощ през уикенда, безплатно и по собствено желание. „Това е отборна работа. В двете операционни - за донора и за получателя, всеки знаеше какво трябва да прави“, казва лекарят.

Най-тежко е на двамата родители на сестрите Ейми и Грейс, казва д-р Димитров. „Имаше много инфарктни моменти - споделя той. - Стояха в коридора. Притеснявах се и за тях, но типично по английски маниер те казаха, че подкрепят двете си деца в избрания от тях път. Много добри хора, екипът ги беше подготвил добре, знаеха точно какво се случва.“
След трансплантацията двете сестри се възстановяват добре, Грейс започва да има месечен цикъл и планира оплождане „инвитро“, като шансовете да забременее, определени й от лекарите, са 80% и нагоре.
Операцията се пази в тайна няколко месеца, по молба на пациентката и, за да са сигурни медиците, че всичко ще е наред. Новината гръмва едва в края на август 2023-а. „Тези лекари са герои!“, тръбят британските медии и подчертават, че това е „зората на нова ера в борбата с безплодието“.
Хирургът гинеколог проф. Ричард Смит, ръководил екипа за извличане на органа, който 25 години изследва възможностите за трансплантация на матка, споделя, че след успешната операция всички от екипа са плакали.

„Наистина беше много вълнуващо - споделя д-р Димитров. - Но аз като анестезиолог бях длъжен да запазя спокойствие. Вечерта преди операцията даже си легнах по-рано.“ Не крие, че десетки години е работил за името и авторитета си, за да го включат в такова голямо изпитание.
И така се стига до февруари 2025-а, когато Грейс Дейвидсън ражда сполучливо дъщеря си Ейми. Но както при други случаи на трансплантации, екипът изчаква определен период, преди да съобщи новината на 8 април. Грейс и Ангъс, които живеят в северен Лондон, но са родени в Шотландия, се надяват да имат и второ дете, заченато по същия начин - с трансплантираната матка.
Много битки е водило „момчето от Златоград“ - сега д-р Петър Димитров, преди да стане уважаван консултант в Университетски болници - Оксфорд. От 2000 г. работи в Лондон, специализира в Оксфорд. От 2006 г. е член на престижното Кралско дружество по анестезиология. „Спомням си изпита и една голяма кралска книга. Всеки си пише името и откъде е, и гледаш: Лондон, Ливърпул, Манчестър, Ню Йорк, Ванкувър, Мелбърн. Аз написах: „Златоград“, смее се докторът.
В Оксфорд е от 2003-а. Консултант е към 4-те университетски болници. Анестезиолог е при сериозни случаи като трансплантации, онкологични операции, в екип с д-р Изабел Кирога, която води и операцията по трансплантация на матката на Грейс.
Доктор Димитров е високо ценен и уважаван лекар в Обединеното кралство. Номиниран е за „Лекар на годината“ на Университетски болници - Оксфорд, носител е на много други награди. Член е и на Европейската академия по анестезиология.