Великобритания и някои други страни обмислят начини да се справят с недостига на ваксини срещу COVID-19, включително и отлагане на приема на втората доза, намаляване на обема на дозите и прием на първа доза от една ваксина и вторa - от друга. Тези предложения предизвикват ожесточени спорове сред учените. Ето какви са аргументите на поддръжниците и на критиците на алтернативните стратегии.
Защо да се отложи втората доза?
В клиничните изследвания компаниите тестваха специфични дози от ваксините си на точен интервал от време, за да получат доказателства за успешното им действие. Всички одобрени досега ваксини срещу COVID-19 са създадени с цел да обучат имунната система да разпознава и да защитава от вируса с първата доза, а след това се приема и втора доза, за да се "затвърди наученото".
Може ли да се комбинират ваксините?
Целта на смесването или комбинирането на ваксините срещу COVID-19 е същата - ваксиниране на колкото е възможно повече хора, докато пандемията все още настъпва. Приемът на първа доза от една ваксина и усилващата втора доза от друга дава гъвкавост да се използват наличните дози ваксини, вместо да се задържат ваксини, за да може хората да получат втората доза от същата ваксина, от която са получили първа доза.
Изпробвани ли са тези варианти при клиничните тестове? Не!
При нито едно от клиничните изследвания в късна фаза на ваксините срещу COVID-19 не са правени тестове за сравняване на дози или за ефекта от комбиниране на дози от различни ваксини, каза Стивън Еванс, професор по фармакоепидемиология в Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина.
А да намалим количеството ваксина във всяка доза?
В САЩ някои представители на здравните власти обмислят да предложат по половин доза от ваксината на "Moderna" на хора на възраст от 18 г. до 55 г. В подкрепа на тази стратегия има някакви данни от клиничните тестове. Главният съветник на програмата на САЩ за ваксиниране срещу COVID-19 Монсеф Слауи каза в неделя пред тв Си Би Ес, че данни от тестовете на "Moderna" сочат, че половин доза предизвиква "идентичен имунен отговор" като по-високата доза от 100 микрограма при възрастни на и под 55 г. Той съобщи още, че правителството обсъжда този въпрос с "Модерна" и с регулаторните органи. Някои американски учени са съгласи, но отбелязват, че тези данни не са публично достъпни. "Много е неясно. Искам да видя тези данни", казва Ерик Топол, експерт по генетика.
Безопасни ли са тези стратегии и дали ще дадат резултати? Не е ясно.
Поради липсата на научни доказателства за ефекта от забавяне на втората доза от ваксината, някои експерти смятат, че е безопасно да се забави и че си струва да се опита, за да се защити по-голяма част от населението. Други обаче не са сигурни. "Просто няма данни", казва Йън Джоунс, преподавател по вирусология в университета Рединг, Великобритания. "Въз основа на предишни изследвания, при които са комбинирани различни ваксини, комбинацията от ваксините на "AstraZeneca" и "Pfizer" вероятно ще е безопасна", казва Хелън Флечър, преподавател по имунология в Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина. Според Топол смесването на ваксини ще е "голяма грешка" с "непредвидими резултати", включително и потенциал за неблагоприятни реакции или значителен спад в ефективността. Някои се тревожат, че забавянето на втората доза ще даде възможност на вируса да се промени и да стане устойчив на ваксините. Слабата защита с антитела би увеличила и риска от ненормален имунен отговор, когато хората се срещнат с истинския вирус, казва Топол.