Народното събрание депутатите почетоха с минута мълчание паметта на жертвите на комунизма, но през това време част от парламентарната група на "Възраждане" седна, а депутатите от БСП отсъстваха от пленарната зала.

Камерите на Българската национална телевизия (БНТ) в пленарната зала показаха, че сред депутатите на "Възраждане", които демонстративно седят по време на минутата мълчание, са председателят на партията и парламентарната група Костадин Костадинов, Цончо Ганев, Петър Петров, Маргарита Генчева, Искра Михайлова. Вижда се изправени да са Цвета Рангелова, Йордан Тодоров, Стоян Таслаков.

След минутата мълчание групите на "Продължаваме промяната - Демократична България" и ГЕРБ - СДС с декларации от трибуната сблъскаха позиции с "Възраждане" за почитането на датата.

"Преди 79 години на този ден Народният съд осъжда на смърт без право на обжалване тримата регенти - княз Кирил Преславски, проф. Богдан Филов и ген. Никола Михов, 22-ма министри, 67 депутати, 47 генерали и висши офицери, 8 царски съветници. За четиримесечното съществуване на Народния съд статистиката е повече от смразяваща: издадени са почти 11 хиляди присъди, осъдените на смърт са над 2700, а на доживотен затвор - над 300. За сравнение - на Нюрнбергския процес срещу нацисткия режим са съдени общо 24 души, а част от тях са оправдани", прочета от трибуната Никола Минчев от "Продължаваме промяната - Демократична България".

Неговият прадядо е един от убитите 67 депутати.

"Присъдите от 1 февруари 1945 г. са изпълнени незабавно. Осъдените са откарани край Софийските гробища, разстрелвани един по един, заравяни в ями, изкопани от бомбардировките", продължи Минчев. Той завърши с: "Важно е да подчертаваме значението на поддържането на спомените за миналото живи, тъй като не може да има помирение без истина и памет и трябва да потвърждаваме своята решителна единна позиция срещу всяка форма на тоталитарно управление, независимо от идеологическия контекст, а всякакви опити за омаловажаване на стореното трябва да срещат непоколебим отпор."

Веднага след Минчев Костадинов от "Възраждане" обяви, че историята бива фалшифицирана. "Беше почетена паметта на хората, извършили ето това - отрязани глави на убитите партизани Желязко Кърмов-Йозо, Стойчо Аврамов Миневски, Иван Башинов от отряд "Христо Ботев". Тези хора са били антифашисти. Техните убийци са хора, които са участвали в обратната страна тогава", каза Костадинов, като показа снимка за камерите. "Почетохме убийците, главорезите, осъдили на смърт 3055 човека в периода 1941 - 1944 г.", каза Костадинов и посочи, че убитите от Народния съд са по-малко - 2730 души. Поиска в България да има ден на националното помирение.

В декларациите за паметната дата се включи и ГЕРБ-СДС. "През всичките 34 години на прехода БКП, БСП не се извини, а в случая и излезе и не се покая за зверствата на комунизма, за лагерите на смъртта, за погубените животи и съдби, за срамния "възродителен процес". Нещо повече, продължават опитите за изопачаване, неглижиране и фалшифициране на историята ни в този черен период", прочете председателят на СДС Румен Христов.

В деня за почит към жертвите на комунизма пред Мемориала в парка при Националния дворец на културата бяха поднесени венци и цветя, съобщи БНР. 

"Нека на 1 февруари се съберем всички, които знаем истината и помним героите, независимо от кои партии и движения сме, и да почетем нашите свидни жертви! На този ден всички трябва да сме единствено българи“, призовава в социалните мрежи българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев. 

Сред поканените са председателят на парламента Росен Желязков, и  Халил Летифов – представител на българските мюсюлмани, страдали и осъдени от комунистическия режим в България. 

Денят се отбелязва по предложение на президентите Желю Желев и Петър Стоянов от деветдесетте години.