За първи път публичният дълг на САЩ надхвърли 32 трилиона долара, което е девет години по-рано от предвиденото в прогнозите преди пандемията, написа The New York Times.
Според вестника до края на десетилетието дългът може да достигне 50 трилиона долара, дори ако се вземе предвид наскоро приетото двупартийно споразумение за намаляване на разходите.
Експертите на фондация "Петерсън" изразяват загриженост относно прогнозите, които предполагат увеличаване на държавния дълг със 127 трилиона долара за 30 години, което ще доведе до разходи за лихви в размер на 40% от всички федерални приходи до 2053 г.
Ръководителят на Министерството на финансите Джанет Йелън по-рано отбеляза, че
Белият дом е намалил бюджетния дефицит с 3 трлн. долара.
Тя обърна внимание на факта, че в средносрочен план лихвените проценти ще се понижат, което ще направи дълговото бреме по-управляемо.
В началото на юни САЩ бяха заплашени от фалит заради отказа на Републиканската партия да повиши тавана на държавния дълг без съкращаване на разходите от страна на администрацията на Джо Байдън. Партиите постигнаха споразумение едва в края на май. Споразумението предвижда замразяване на тавана на дълга до 1 януари 2025 г. в замяна на ограничаване на бюджетните разходи.