Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън разработва план за реформа на Съвета за сигурност на ООН. Една от точките в него е да се добавят до шест постоянни места в Съвета, без тези държави да имат право на вето, съобщава "Вашингтон пост".

Водещите развиващи се страни, сред които Бразилия и Индия, отдавна настояват за промени в Съвета за сигурност, тъй като според тях той не отразява интересите на Африка, Азия и Латинска Америка. Тъй като реформата ще доведе до промени в Устава на ООН, тя ще изисква ратификация от всички постоянни членове на Съвета за сигурност.

Според Вашингтон инициативата трябва да възстанови доверието в Съвета за сигурност на ООН. Тя отразява и желанието на Байдън да признае нарастващото влияние на развиващите се страни. На заседанието на Общото събрание на ООН през септември президентът на САЩ подкрепи разширяването на броя на постоянните членове на Съвета за сигурност, включително за африканските и латиноамериканските държави.

"Дойде време тази институция да стане по-всеобхватна", заяви Джо Байдън.

Той също така призова останалите постоянни членове на Съвета за сигурност да ограничат използването на правото си на вето до "редки извънредни ситуации".

Високопоставен американски служител говори при условие за анонимност за дипломатическите дискусии. Той заяви, че Вашингтон се опитва да "постигне някакъв консенсус по разумно, надеждно предложение, което би могло да доведе до реформи". "Всяка реформа на Съвета за сигурност може и да намали тежестта на Запада", коментира инициативата дипломатът от ООН.

Съветът за сигурност се състои от 15 държави-членки - пет постоянни и десет непостоянни, които се избират от Общото събрание на ООН за срок от две години. Постоянните членове са Китай, Русия, Великобритания, САЩ и Франция.

В миналото Турция, Япония, Казахстан и Франция, наред с други страни, са призовавали за реформа на Съвета за сигурност.