Президентът на САЩ Джо Байдън и британският премиер Риши Сунак подписаха в четвъртък нова "Атлантическа декларация" за укрепване на двустранното икономическо партньорство, предадоха Ройтерс и Франс прес.

Лидерите на двете страни близки съюзници се срещнаха в Белия дом във Вашингтон. Подписаната от тях декларация предвижда засилване на сътрудничеството между Съединените щати и Обединеното кралство с цел справяне с най-големите икономически предизвикателства.

Съгласно плана Вашингтон и Лондон ще укрепят своите вериги за доставки и ще разработват технологии на бъдещето, съобщиха от канцеларията на Сунак, цитирана от Ройтерс. САЩ и Великобритания също така договориха ново партньорство в областта на използването на атомната енергия за цивилни цели. Освен това всяка от двете страни ще инвестира в индустрията на другата.

Новото икономическо партньорство между Съединените щати и Обединеното кралство има за цел да отговори на големите геополитически предизвикателства на нашето време, най-вече на амбициите на Китай, отбелязва Франс прес. Особен акцент е поставен върху сътрудничеството в отбранителната промишленост и снабдяването с метали, необходими за енергийния преход.

Британският премиер обяви, че с американския президент са се договорили още да работят заедно за безопасността на изкуствения интелект (ИИ), предаде още Ройтерс.

"Обединеното кралство очаква с нетърпение да бъде домакин на първата световна среща на върха за безопасността на ИИ по-късно тази година, за да можем да се възползваме от необикновените възможности на тази нова технологична ера, и да го направим с увереност", каза Сунак.

Байдън от своя страна даде да се разбере, че Украйна ще получава "необходимите средства" за своята отбрана "колкото е необходимо", съобщи Франс прес.
"Обединеното кралство и САЩ винаги са разширявали границите на това, което две страни могат да постигнат заедно", заяви Сунак в изявление.

"Така че е естествено, че когато сме изправени пред най-голямата трансформация в нашите икономики от индустриалната революция насам, ние ще се обърнем един към друг, за да изградим заедно по-силно бъдеще."

Пактът ще има за цел да повиши оперативната съвместимост на американската и британската промишленост, а също така да се включи в AUKUS - новия тристранен отбранителен съюз между САЩ, Великобритания и Австралия.

Двамата лидери също така призоваха за съвместни усилия за недопускане на да се използват нововъзникващи технологии за нанасяне на вреди, включително изкуствен интелект, мобилни мрежи от шесто поколение и синтетична биология.

Те подновиха призива си да не допускат Русия до пазарите на гражданска ядрена енергия, докато европейските съюзници се опитват да намалят потреблението на руски изкопаеми горива след нахлуването в Украйна.

Поддръжниците на Брекзит от Консервативната партия на Сунак бяха обещали споразумение за свободна търговия със Съединените щати, докато настояваха за развода си с Европейския съюз, който беше одобрен на референдум през юни 2016 г.

Запитан дали надеждите за търговско споразумение са умрели, говорителят на министър-председателя заяви: "Смятаме, че тази (декларация) е правилният подход за партньорството между САЩ и Великобритания в момента."