Президентът на САЩ Джо Байдън и висши законодатели не успяха да намерят изход от задънената улица, въпреки че се опитаха да се разбират по проблема за увеличаването на лимита на дълга на САЩ на стойност 31,4 трилиона долара три седмици преди страната да бъде принудена да обяви безпрецедентна невъзможност за покриване на финансовите си задължения.
След около час разговори в Овалния кабинет, Байдън и председателят на Камарата на представителите Кевин Маккарти, който е републиканец, не показаха признаци на смекчаване на позициите си, при очертаващ се още на 1 юни дефолт.
"Не видях нищо ново", каза Маккарти пред репортери след срещата, оплаквайки се, че Байдън не се е съгласил на разговори, докато времето изтича. "Това не е начин на управление", каза той.
Според него Белият дом "няма план Б". Макарти обаче допълни, че двете страни са се съгласили служителите им да се срещнат тази седмица, а висшите представители да се срещнат отново в петък, за да продължат разговорите. Мич Макконъл, лидер на малцинството в Сената, заяви пред репортери, че няма да има увеличаване на тавана на дълга без съкращаване на разходите.
Очакваше се Байдън да предложи своя версия на срещата във вторник. Президентът на САЩ заяви, че по време на среща с водещи републикански законодатели е дал ясно да се разбере, че фалитът на САЩ "не е опция", тъй като двете страни не успяха да постигнат пробив.
"Трябва да премахнем заплахата от дефолт", добави той след разговорите в Белия дом.
Запитан дали обмисля да отложи предстоящото си пътуване до Азия за срещите на Групата на седемте, Байдън добави, че "все още е решен" да участва, но добави, че преговорите за тавана на дълга са от решаващо значение.
Той призна, че е "възможно" да не осъществи пътуването, "ако по някакъв начин сме стигнали до края и все още не сме разрешили проблема".
Байдън призовава законодателите да повишат наложения от федералното правителство лимит на заемите без условия. Макарти заяви, че Камарата на представителите няма да одобри никаква сделка, която не намали разходите, за да се справи с нарастващия бюджетен дефицит и даде знак, че не вижда краткосрочно решение.
Предишните борби за тавана на дълга обикновено са завършвали с набързо постигнато споразумение в последните часове на преговорите, като по този начин така се избягваше фалит. Министерството на финансите на САЩ прогнозира, че страната може да бъде принудена да обяви неплатежоспособност по някои дългове през юни.
Икономистите предупреждават, че един продължителен дефолт може да изпрати американската икономика в дълбока рецесия с нарастваща безработица и същевременно да дестабилизира световната финансова система, изградена върху американските облигации.