Потребителите в САЩ най-накрая се изчерпаха. Това заяви главния изпълнителен директор на Bank of America Брайън Мойнихан.

Ефектът беше търсен от месеци от Федералния резерв за да укроти инфлацията.

Говорейки пред Squawk on the Street на CNBC, Мойнихан каза, че начинът, по който се държат потребителите, е в съответствие с „икономика с нисък растеж и ниска инфлация“, която САЩ наблюдава от 2016 до 2019 г. Ако през дадена година клиентите на Bank of America са харчили 4 трилиона долара — било то използване на дебитна или кредитна карта, писане на чек, потвърждаване на банков превод или теглене на пари в брой за харчене, от 2021 г. до 2022 г. тези разходи са нараснали с 10%, обясни Мойнихан, и са започнали да падат до 9% през първото тримесечие на 2023 г.

Сега тази цифра на растеж е спаднала до 4,5%, добави той, сигнализирайки, че потребителите вече по-рядко харчат парите, които имат, или имат по-малко в подсилените от пандемията спестовни сметки, за да поддържат нивата на разходите си.

„Това ще важи за септември и октомври“, продължи Мойнихан. „Този ​​темп на растеж... съответства на това, което бяхме през 2016, 2017, 2018, 2019, икономика с нисък растеж и ниска инфлация.“

Домакинствата с по-ниски доходи са засегнати повече

Мойнихан се изказа в подкрепа на наблюдението, направено от главния изпълнителен директор на Citigroup Джейн Фрейзър, която заяви, че започват да се показват „пукнатини“ в потребителските разходи, особено на потребителите от по-нисък клас. Фрейзър подчерта, че докато данните на Citi показват, че потребителските разходи все още са „добри“ и са в положителни цифри, растежът е започнал „да спада“.

Спестяванията също са намалели за потребителите от по-нисък клас, добави Фрейзър: „Те са много ниски в момента и мисля, че някои от излишните спестявания от годините на COVID са близо до изчерпване.“

Мойнихан каза, че Bank of America е открила подобни тенденции. Той обясни, че домакинствата със среден доход имат по-ниски салда по сметките си и харчат спестяванията, натрупани по време на пандемията. Домакинствата с по-високи доходи пък са прехвърлили състоянието си в инвестиции.

„Виждате това влошаване на положителните салда и потребителите в тези домакинства със средни доходи леко намаляват“, каза Мойнихан. „Това означава, че те харчат повече от това, което печелят. Така че това означава, че икономиката се е забавила, в съответствие с целта за нисък растеж и ниска инфлация.“

Работи ли планът на Фед?

Ако така наречените YOLO (живееш само веднъж) харчещи хора наистина са изчезнали, то икономиката се връща към нисък растеж.

Първият приоритет на Фед беше да се справи с инфлацията, която наистина намаля. През септември 2023 г. тя беше 3,7% спрямо 8,3% година по-рано.

Икономистите изглеждат до голяма степен доволни от това усилие, въпреки че мнозина предупредиха, че най-трудната част предстои. Министърът на финансите Джанет Йелън отбеляза, че инфлацията се „държи много добре“, докато професорът от Уортън Джереми Сийгъл вярва, че лихвите ще се задържат стабилни през ноември. 

В своя седмичен коментар на Wisdom Tree професор Сийгъл отбеляза, че все още има голяма икономическа несигурност - не на последно място напрежението в Близкия изток. Въпреки това той написа: „Готови сме за рали в края на годината на акциите и добра година за 2024 г.“