Киберсигурността е била сред най-обсъжданите теми по време на 4-часовата среща между американския президент Джо Байдън и руския му колега Владимир Путин. Това съобщи президентът на САЩ на пресконференция, която даде след края на разговорите. Други теми са били ядрените въоръжения, влошените отношения и човешките права. Украйна и пандемията от коронавирус са били споменати, но не са обсъждани в дълбочина от двамата лидери.

Киберсигурност

По време на разговорите американският президент е очертал 16 конкретни обекта, които са определени като критична инфраструктура, включително енергетика и водоснабдяването, за които двете страни трябва да се съгласят, че са извън границите на кибервойната. „Принципът е едно, трябва да бъде подкрепен от практика“, каза Байдън. „Отговорните държави трябва да предприемат действия срещу престъпниците, които извършват хакерски атаки от тяхна територия." Байдън не каза как е отговорил Путин, освен че двете страни са се съгласили да възложат на експертите да "работят по конкретни казуси за това какво е извън границите на допустимото и да проследяват конкретни случаи". Американският президент е предупредил руския си колега, че САЩ имат "значителни киберспособности" и ще отговорят на по-нататъшни кибератаки. След срещата си с руския президент Владимир Путин, Байдън беше запитан и какви последици ще има, при евентуални следващи намеси в изборите или други кибератаки срещу САЩ. "Той знае, че ще има последствия. Той знае, че ще предприема действия. Нека изясним това: Какво би станало, ако Съединените щати бяха разглеждани от останалия свят като намесващи се в изборите директно на други страни и всички го знаеха? Какво би било, ако се ангажираме с дейностите, с които той се занимава? Това отслабва позицията на държава, която отчаяно се опитва да гарантира, че ще запази ролята си на голяма световна сила" - каза Байдън пред репортери в Женева.

Човешките права

По време на срещата той е предупредил Путин, и за това че "правата на човека винаги ще бъдат на масата", по време на 4-часовата среща, която приключи наскоро. "Не става въпрос само за преследване на Русия, когато те нарушават човешките права, а за това кои сме ние", каза президентът. Той заяви, че "е дал ясно да се разбере" на Путин, че ще продължи да говори срещу случаи, при които има опасения за нарушаване на човешките права. "Посочих му, че ще изразим притесненията си по случаи, като Алексей Навални. Ясно дадох на президента Путин да разбере, че ще продължа да повдигам въпросите за основните права на човека, защото това сме ние. Ето кой сме ние сме ", каза той.

Случаят "Навални"

Президентът Байдън е предупредил руския си колега, че за Москва ще има "унищожителни" последствия, ако опозиционерът Алексей Навални умре в затвора, където се намира сега. "Какво става, ако той (Путин) казва, че не става дума за тормозене на Навални... но Навални умре в затвора? Това е въпрос на доверие. Въпрос на тяхната способност да влияят положително на другите нации" - каза Байдън. Той обаче не уточни какви действия би предприел, ако с Навални се случи най-лошото, докато е в затвора.

"Позитивен" тон

След срещата Байдън заяви, че двамата лидери "споделят уникална отговорност за управлението на отношенията между две мощни и горди държави, отношения, които трябва да бъдат стабилни и предвидими".

"Там, където имаме различия, искам президентът Путин да разбере защо казвам това, което казвам, и защо правя това, което правя, и как ще реагираме на различни действия, които увреждат интересите на Америка. Казах на президента Путин, че моят дневен ред не е против Русия или някой друг. Той е за американския народ", каза Байдън. Въпреки разменените реплики Байдън определи тона на срещата в Женева като „положителен“. "Трябва да ви кажа, тонът на цялата среща, предполагам, че беше общо четири часа, беше добре. Позитивен", каза той в реплики в началото на пресконференцията. "Не бяха предприети каквито и да било строги действия, на които да не сме били съгласни, аз не се съгласих, заявих какво е. Където той не беше съгласен, каза, но това не беше направено в хиперболична атмосфера." „През тази последна седмица, вярвам, надявам се, Съединените щати показаха на света, че отново стоим заедно с нашите съюзници, обединихме нашите колеги от демократичните страни, за да поемем съгласувани ангажименти, за да поемем най-големите предизвикателства, пред които е изправен нашият свят, и сега ние установихме ясна основа за това как възнамеряваме да се справим с Русия и отношенията между САЩ и Русия “, продължи Байдън. "По време на това пътуване свършихме много работа", добави президентът на САЩ.

Избягване на нова Студена война и контрол над ядрените оръжия

И двамата президенти в изказванията си сред срещата наблегнаха на положителните знаци, които са главната тема в двустранните отношения - ескалиращата конфронтация между водещите ядрени сили. Байдън няма очаквания за сензационни обрати по този въпрос, но подчерта, че интересът за излизани от тази ситуация е взаимен. "Мисля, че последното нещо, което иска Путин е нова Студена война", каза американският президент, "Не мисля, че той търси Студена война със Съединените щати. Както му казах: "вашето и моето поколение са разделени на около 10 години. Това не е моментът от Кумбая както казвахте през 60-те в Съединените щати, като нека се прегърнем и обичаме. Но очевидно не е в интерес на никого, нито на вашата страна, нито на моята, да сме в ситуация на нова студена война"

Това обаче не означава, че Путин е "готов да сложи оръжие и да се предаде", смята американският президент. По думите му руският държавен глава все още е загрижен, че САЩ се стремят да го "свалят". "Той все още има тези опасения, но не мисля, че те са движещата сила по отношение на вида на връзката, която той търси със Съединените щати," каза Байдън. Двамата президенти изразиха обнадеждаващо единодушие по въпроса за контрола над ядрените оръжия и то бе отразени и в съвместното им изявление по темата след срещата. Байдън и Путин потвърдиха подкрепата си за принципа, според който в света не бива да се допуска ядрена война. В изявлението се казва, че САЩ и Русия вече са доказали способността си "дори в периоди на напрежение" да постигат напредък по отношение на намаляването на заплахата от ядрен сблъсък.

Висока оценка за медиите

Преди да отлети от Женева, президентът на САЩ се срещна на летището още веднъж с журналисти и те  се опитаха да го накарат да каже нещо допълнително за срещата с Путин. Държавният глава на САЩ защити същите позиции, които бе изложил и по-рано. Запитан директно дали в крайна сметка е постигнато нещо реално на срещата, Байдън каза: "Ще видим". Президентът шеговито отбеляза, че никога не му задават "позитивни" въпроси и се пошегува, че явно за да е журналист, човек трябва да има "негативен" мироглед. На финала Байдън се извини, че трябва да бъде кратък на и направи ласкаво изказване за репортерите на медиите, които нарече "най-будните хора в страната". Президентът Байдън отлетя от Женева, слагайки край на една напрегната дипломатическа обиколка, от която той самият изрази голямо задоволство.