Повече от три часа продължи срещата между президентите на САЩ и Русия – Джо Байдън и Владимир Путин. Разговорът им беше разделен на две части, като финалът беше поставен малко след 17:00 часа местно време.

Следват отделни пресконференции на двамата президенти.

Пресконференцията на Путин

Пръв пред медиите излезе Путин. А според източници, близки до американския президент, Джо Байдън и екипът му следят внимателно пресконференцията на Путин, как той определя срещата им и дали има нещо конкретно, което Байдън трябва да отрече или уточни, когато дойде неговия ред.

Връщане на посланиците

Руският президент Владимир Путин заяви, че с Байдън са се договорили за връщането на посланиците на двете страни на местоработата им, съответно в Москва и Вашингтон. "Що се касае до връщането на посланиците на тяхната месторабота, в Москва съответно американския посланик и във Вашингтон съответно руския посланик, ние се договорихме, че този въпрос е решен", заяви Путин.

Киберпрестъпленията

Президентът Байдън е повдигнал въпроса за руските кибератаки към американски обекти и двамата са се съгласили, че киберсигурността е "изключително важна за целия свят, както за САЩ и за Русия". Двете страни ще си сътрудничат в тази сфера, защото "носят отговорност", но според Путин повечето кибератаки идват от американска територия. Той обаче уточни, че не обвинява за това официалните власти във Вашингтон.

Казусът "Навални"

Обект на разговор между двамата президенти е било и делото срещу руския опозиционер Алексей Навални. Според Путин, Навални се е върнал в Русия, за да бъде задържан, знаейки, че е нарушил закона. "Този човек знаеше, че нарушава действащия в Русия закон, той е бил длъжен да се явява за подпис като лице два пъти осъдено условно", напомни Путин. Руският президент каза, че съзнателно пренебрегвайки това изискване на закона, "този господин замина зад граница на лечение, а след като излезе от болницата, беше обявен за издирване. Знаейки за това, той се върна. Той съзнателно вървеше към това, да бъде задържан (в Русия). Направи това, което искаше, така че за какво можем да говорим тук", подчерта Путин. Путин съобщи, че по време на срещата си с Байдън американският лидер е засегнал темата за правата на човека и са разговаряли по нея по негова инициатива, предаде ТАСС. Държавният глава на Русия каза, че е бил удовлетворен от обяснението на Байдън защо го е нарекъл "убиец" по-рано тази година, предаде Ройтерс. Попитан дали Русия смачква руската опозицията, Путин заяви, че властите не подкрепят организации, които създават хаос и безредици, и се позова на движението Black Lives Matter в САЩ, което се бори с дискриминацията в САЩ, и с щурма на Капитолия.

Военни учения

"Русия не провежда военни учения до границата на САЩ, а американците точно сега вършат това", каза Путин. Той изтъкна, че Русия провежда учения на своя територия, както и САЩ провеждат много учения на своя територия. "Русия обаче не прехвърля техника и личен състав към държавните граници на Съединените американски щати. За съжаление нашите американски партньори вършат това точно сега", каза Путин. Стана ясно още, че Джо Байдън не е поканил Путин в Белия дом. Според руския държавен глава „условията трябва да са подходящи за такава среща“. Путин определи разговора си с Байдън като „конструктивен“.

Байдън е "солидна и завършена личност"

Във връзка с минало изказване на Байдън, че в погледа на Путин е видял човек без душа, руският президент бе попитан какво той е видял в погледа на американския си колега. Той отвърна, че не си спомня такъв разговор, но неговото впечатление за Байдън е за солидна и завършена личност. Президентът на САЩ е споменал в разговорите някои подробности от историята на своето семейство, които, според Путин, говорят за здрави морални устои и допълнително очертават Байдън като надежден партньор в преговорите. Запитан защо той дава интервюта за чужди медии, докато Байдън отказва на руските, Путин отговори дипломатично, че това е въпрос на индивидуални решения на политиците и че те обикновено дават интервюта, когато смятат, че има нужда още нещо да се направи достояние на хората, както постъпва той.

Срещата е била положителна

Руският лидер даде положителна оценка на срещата. Той перифразира максимата за пълното щастие, като каза, че в живота такова няма, а има само негови просветвания. По същия начина в тази среща е имало такива положителни просветвания, каза руският президент.

Коронавирусът

Руският президент разкри, че пандемията от коронавирус е спомената в разговорите с Байдън, но не е била обсъждана подробно. Той поддържа принципите на взаимопомощта и припомни хуманитарната помощ, която Русия изпрати на САЩ в началото на пандемията. "Не че САЩ нямаха пари или средство, просто в момента не бяха готови и ние се отзовахме, както бихме направили пак" - каза Путин. На въпрос дали няма опасност да се повтори сценарият след срещата с Тръмп, когато отношенията между САЩ и Русия "се закучиха още", Путин отвърна, че тази среща е била "предметна и конкретна" и припомни, че вижда искриците светлина в отношенията, които спомена малко по-рано. Руският президент отвърна доста разпалено на въпрос кога Русия ще се откаже от своята непредсказуемост от гледна точка на Запада. Путин обясни, че ако нещо изглежда по някакъв начин на някого, то не значи, че това е истината. Той даде за пример едностранното решение на САЩ за излизани от няколко важни договора за контрол над въоръженията и запита къде е тук предсказуемостта. Путин обвини Запада, че е поддържал "кървавата" смяна на властта в Украйна дори след като сваленият президент Янукович е удовлетворил исканията на опозицията и се е съгласил на нови избори.

Санкциите срещу Русия

Помолен да обобщи впечатленията си от Байдън и срещата, руският президент заяви, че тя е била прагматична и че той смята, че е възможно двете страни да постигнат споразумения по всички важни точки от дневния ред на двустранните отношения. Той отказа да коментира подробно дали е получил от Байдън условия, при които да паднат американските санкции и подчерта, че не му е бил оказван натиска. "Никой никого не е притискал" - категоричен бе Путин. Той не се нае да прогнозира как ще се развият нещата със санкциите, но подчерта, че сегашната администрация във Вашингтон стори зад президента се много по-плътно, отколкото беше при Тръмп. По думите му там има фракции, които подкрепят подобряването на отношенията с Русия, а други - не. Запитан от канадска журналистка как да отговори на 9-годишното си дете за какво се срещат двамата лидери, той й препоръча да му каже, че те ръководят най-силните страни в света, разполагащи с най-ужасните оръжия и се срещат, за да се уговорят как да направят света по-добро и безопасно място за всички и как да направят така, че природата, моретата и въздухът да останат чисти за всички хора по света.

Байдън си тръгна

Междувременно президентът на САЩ Джо Байдън напусна вила "Ла Гранж" в Женева, където се проведе разговора. Американският лидер отпътува от мястото в президентския автомобил, който го чакаше до входа повече от 10 минути. Преди да седне в колата, Байдън се усмихна на журналистите и вдигна палец, което мнозина възприеха като положителен знак, предаде Ройтерс. Срещата на президентите на Русия и САЩ в Женева беше първата след встъпването в длъжност на Байдън и продължи над 3 часа.