Броят на смъртните случаи в САЩ поради COVID-19 надхвърли вчера половин милион. При достигането на тази мрачна кота президентът Байдън направи от Белия дом обръщение към нацията, в което освен тъгата по загубените животи доминираха и призивите за единство и решимост за възстановяване от тежките последствия на пандемията. "Трябва да устоим на изкушението да гледаме на всеки живот като на статистика...Трябва да го направим, за да почетем мъртвите... Искам да бъдем дейни, да бъдем бдителни, да спазваме дистанция, да носим маски, да се ваксинираме", каза президентът. Той подчерта, че желае историята да запомни не колко дълбоко са затънали САЩ заради пандемията, а колко високо са се въздигнали отново след това. По думите му е дошло време да се загърбят партийните пристрастия в името на сплотеността пред общата заплаха.

След речта Байдън излезе със съпругата си Джил, с вицепрезидентът Камала Харис и с нейния съпруг Дъг Емхоф пред Белия дом, съобщи "Франс прес". Четиримата сведоха глави за момент, след което военен оркестър изсвири "О, чудна благодат". Те бяха заобиколени от 500 запалени свещи, разположени по балкона и водещото към него стълбище, символизиращи 500-те хиляди загубени живота. В края на възпоменателната церемония Байдън се прекръсти и четиримата влязоха обратно в Белия дом.

Жертвите - повече от тези в трите последни големи войни на САЩ

Броят на жертвите на коронавируса в САЩ е почти равен на броя на американците, загинали през Втората световна война, Корейската война и Виетнамската война, взети заедно. САЩ дават 405 000 жертви през Втората световна война, 58 000 във Виетнам и 36 000 в Корея.

Ускоряване на имунизацията

Правителството на Байдън опитва да ускори имунизацията срещу смъртоносния вирус. Досега са инжектирани общо 64,2 милиона дози от използваните в САЩ ваксини по данни на Центровете за контрол и профилактика на заболяванията. Президентът си постави за цел да бъдат ваксинирани най-малко 100 милиона души през първите му 100 дни на власт.

Фармацевтичната компания Pfizer заяви вчера, че очаква да доставя по над 13 милиона дози на седмица от ваксината си срещу коронавируса към средата на март, предаде Ройтерс. Това е два пъти повече в сравнение с доставките от началото на февруари. Досега Pfizer е доставила в САЩ около 40 милиона дози. Компанията "Модерна" съобщи, че планира да достави 100 милиона дози до края на март и 300 милиона до края на юли.