Президентът Джо Байдън внесе яснота как ще бъдат разпределени осигурените от САЩ 80 милиона дози ваксини срещу коронавируса с цел „прекратяване на пандемията в световен машаб“.
Администрацията е подложена на натиск да изпрати ваксини на други засегнати държави, а съветникът по националната сигурност Джейк Съливан заяви, че първите страни реципиенти ще са Индия, Газа, Западният бряг (Палестина) и други „нации и територии, които са изправени пред криза“.
Тъй като САЩ разполагат с повече ваксини, отколкото се нуждаят, за да ваксинират цялото си население, към другите държави ще бъде преразпределен „излишъкът“, но само от одобрените от FDA препарати – Pfizer, Moderna, Johnson&Johnson, но не и AstraZeneca.
На първо време САЩ ще изпрати 25 милиона дози.
В изявление президент Байдън каза:
„Най-малко 75% от тези дози или близо 19 милиона, ще бъдат изпратени чрез по програмата COVAX, включително 6 милиона дози за Латинска Америка, Карибите, приблизително 7 милиона за Южна и Югоизточна Азия, 5 милиона за Африка. Останалите малко над 6 милиона дози ще бъдат изпратени директно до държави, които в момента са изправени пред сериозна криза - включително Канада, Мексико, Индия и Република Корея ", каза той.
„Не споделяме тези ваксини, за да извлечем някакви ползи. Споделяме ги, за да спасим животи и да поведем света към прекратяване на пандемията, със силата на нашия пример и с нашите ценности“, каза Байдън.
Президентът бе подложен на натиск от международната общност да предостави на други страни излишъка на САЩ от ваксини срещу COVID.
В продължение на месеци Белият дом бе фокусиран върху американската ваксинационна кампания, но президентът Байдън обеща, че САЩ ще започнат да снабдяват с ваксини на други страни и обеща да изпрати в чужбина най-малко 20 милиона дози от ваксините на Pfizer, Moderna, Johnson&Johnson.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.