Президентът Джо Байдън и китайският лидер Си Дзинпин подчертаха отговорността си към света да избегнат конфликт, по време на онлайн среща на върха в понеделник.
„Струва ми се, че нашата отговорност като лидери на Китай и Съединените щати е да гарантираме, че нашата конкуренция между нашите страни няма да навлезе в конфликт, независимо дали умишлено или неволно“, каза Байдън. „Просто, просто състезание.“
Съединените щати и Китай не са съгласни относно произхода на пандемията COVID-19, правилата за търговия и конкуренция, разширяващия се ядрен арсенал на Пекин и засиления му натиск върху Тайван, наред с други въпроси.
Наричайки Байдън "стар приятел", Си каза, че двете страни трябва да увеличат комуникацията и сътрудничеството, за да решат многото предизвикателства, пред които са изправени. Преди това Байдън оспори характеризирането на връзката им като старо приятелство.
Говорейки чрез преводач, Си каза: „Като двете най-големи икономики в света и постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН, Китай и Съединените щати трябва да увеличат комуникацията и сътрудничеството“.
Байдън обеща да се заеме с области на безпокойство, включително правата на човека и други въпроси в Индо-Тихоокеанския регион, като добави, „с теб никога не сме били толкова официални един с друг“.
Разговорите, които бяха инициирани от Байдън и започнаха в 19:46 ч. местно време в понеделник, имаха за цел да свалят напрежението между двете държави.
Сн.: Синхуа/БТА
Двете страни си взеха 15-минутна почивка след почти двучасова първа сесия, която продължи половин час по-дълго от очакваното, преди да подновят разговора. Ранните моменти от диалога на двамата лидери бяха наблюдавани от малка група репортери с Байдън в стаята на Рузвелт в Белия дом, преди държавните глави и техните висши сътрудници да говорят насаме.
В разговорите двамата лидери бяха придружавани от висши сътрудници. Байдън бе придружаван от държавния секретар Антъни Блинкън, от съветника по националната сигурност Джейк Съливан, от министърът на финансите Джанет Йелън, от координатора по въпросите, свързани с Индо-Тихоокеанския регион в Съвета за национална сигурност към Белия дом Кърт Кембъл и от старши директора за Китай в Съвета за национална сигурност Лаура Розенбъргър.
Сн.: АП/БТА
Си Цзинпин бе придружаван от ръководителя на канцеларията на Централния комитет на Китайската комунистическа партия Дън Сюцзян, от вицепремиера Лю Хъ, от високопоставения представител за външната политика в Централния комитет на комунистическата партия Ян Цзечъ, от външния министър Ван И и от заместник-външния министър Се Фън.
Сн.: Синхуа/БТА
Президентът на САЩ се усмихна широко, когато китайският президент се появи на голям екран в конферентната зала.
Видеоконферентната среща между двамата лидери се проведе в момент на нараснало напрежение в отношенията между двете страни. Байдън критикува Пекин заради нарушенията на човешките права във връзка с уйгурите, потушаването на демократичните протести в Хонконг, военната агресия срещу Тайван и други въпроси. Пекин пък разкритикува Белия дом, че се меси в китайските вътрешни дела.
Байдън и Си не са имали среща лице в лице, откакто Байдън стана президент и последният път, когато разговаряха по телефона, беше през септември.
Сн.: АП/БТА
Официалните представители на САЩ омаловажиха очакванията за всякакви конкретни споразумения между двете страни, включително относно търговията, където Китай изостава в ангажимента си да закупи повече от 200 милиарда долара в американски стоки и услуги.
Не в дневния ред на Байдън са митата на САЩ за китайски стоки, които Пекин и бизнес групи се надяват да бъдат намалени.
Белият дом отказа да отговори на въпроси дали САЩ ще изпратят официални лица на Зимните олимпийски игри в Пекин през февруари. Активисти и американски законодатели призоваха администрацията на Байдън да бойкотира Игрите.
„И двете страни се опитват да установят целта на разговора като създаване на стабилност в отношенията, както чрез своя колегиален език, така и чрез цялостното оформление на разговора и важността на отношенията“, каза Скот Кенеди, експерт по Китай във Вашингтонския център за стратегически и международни изследвания. „Въпросът е дали ще постигнат споразумение за нещо или поне ще се съгласят да няма съгласие и да избегнат ескалационни стъпки".
Си, който очаква Олимпийските игри и конгреса на Комунистическата партия през следващата година, където се очаква да осигури безпрецедентен трети мандат, също иска да избегне засиленото напрежение със Съединените щати. Но се очаква той да отблъсне усилията на Вашингтон да отдели повече място за Тайван в международната система.
Говорителят на външното министерство Джао Лиджиан каза на редовен брифинг в понеделник: „Надяваме се, че Съединените щати и Китай ще засилят диалога и сътрудничеството, ще управляват ефективно различията, ще се справят правилно с чувствителни въпроси и ще проучат начини за взаимно уважение и мир и съвместно съществуване."
Си и Байдън миналата седмица очертаха конкуриращи се визии, като Байдън подчерта ангажимента на САЩ към „свободен и отворен Индо-Тихоокеански регион“, за който Вашингтон казва, че е изправен пред нарастваща китайска „принуда“, докато Си предупреди срещу връщане към напрежението от Студената война.
Сн.: АП/БТА
People's Daily на управляващата комунистическа партия в понеделник, нарече Тайван "крайната червена линия на Китай". Тайван не е единствената точка на възпламеняване. Демократите в Конгреса на САЩ искат Байдън да приеме мерките за намаляване на ядрения риск с Китай основен приоритет, след като Пентагонът съобщи, че Пекин значително разширява своите ядрени оръжия и ракетни програми.
Пекин твърди, че неговият арсенал е по-малък от този на Съединените щати и Русия и казва, че е готов за диалог, ако Вашингтон намали ядрените си запаси до нивото на Китай.
„Това е възможността на президента Байдън да покаже твърдост, да покаже сила от страна на Америка, да покаже ясно, че ще застанем до нашите съюзници и че няма да одобрим или оправдаем зловредното поведение, което Китай предприе“, каза сенаторът републиканец Бил Хагърти, който беше посланик в Япония при бившия президент Доналд Тръмп.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.