Президентът на САЩ Джо Байдън съобщи, че е взел решение за отговора на смъртоносния удар с дрон по американските сили в Йордания, но добави, че не се стреми към по-широка война в Близкия изток. Изправен пред нарастващ натиск в годината на изборите, той заяви, че смята Иран за отговорен за доставката на оръжия на хората, извършили атаката, при която загинаха трима американски войници.
Още 34 американски военнослужещи бяха ранени при същото нападение, извършено от проирански въоръжени групировки срещу американски военни части в североизточна Йордания, в близост до границата със Сирия, уточниха американски представители в неделя.
Байдън, който се включи в предизборната кампания във Флорида, и преди е обвинявал подкрепяните от Иран милиции за първото смъртоносно нападение срещу американски войници в региона след избухването на войната между Израел и Хамас през октомври. Пред репортери в Белия дом президентът отговори положително, когато бе попитан дали е взел решение за отговора си, но не даде повече подробности за това какви действия ще предприеме.
"Не мисля, че се нуждаем от по-широка война в Близкия изток. Не търся подобно нещо", добави той, когато бе попитан за опасенията, че предприемането на действия срещу Иран може да разпали по-широк конфликт.
Републиканците призоваха 81-годишния демократ да накаже Иран за удара с дрон по американски военен обект близо до йорданско-сирийската граница в неделя, като някои от тях настояват за директни удари по самия Иран. Администрацията на Байдън обаче смята, че ударът по иранска територия може да доведе до избухване на по-голям конфликт в региона, като по-вероятно е да бъдат нанесени удари по подкрепяни от Иран милиции и евентуално по обекти на Иранската революционна гвардия в други държави, съобщиха американските медии.
Запитан дали Иран е виновен за нападението срещу обекта в Йордания, Байдън отговори:
"Аз ги държа отговорни, в смисъл, че те доставят оръжията на хората, които са го направили."
Байдън добави, че "ще проведем тази дискусия", когато беше попитан дали е установена пряка връзка с Иран. След нападението в Йордания напрежението в региона рязко се повиши, като то вече беше нестабилно след нападението на Хамас срещу Израел на 7 октомври и опустошителния отговор на Израел в Газа. Кремъл, близък съюзник на Техеран, призова за деескалация в Близкия изток.
"Според нас общото ниво на напрежение е много тревожно и, напротив, сега е моментът за стъпки за деескалация на напрежението", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, "Това е единственото нещо, което може да ни помогне да предотвратим по-нататъшното разпространение на конфликта, особено на конфликта в Близкия изток, и по някакъв начин да постигнем деконфликт и деескалация."
Техеран заяви, че няма нищо общо с нападението, и отхвърли обвиненията на САЩ, че е подкрепял войнствени групировки, стоящи зад удара близо до границите с Ирак и Сирия.
Китай също така предупреди срещу "цикъл от ответни действия" в Близкия изток. Пекин поддържа тесни връзки както с Русия, така и с Иран, като и трите страни се стремят да оспорят глобалната хегемония на Вашингтон.