Президентът на САЩ Джо Байдън пристигна на Хавайските острови, за да разгледа обширните щети от неотдавнашните горски пожари в Мауи, да се срещне с оцелели и да отхвърли критиките, че правителството му е реагирало твърде бавно на бедствието, предаде АФП.
Байдън и Първата дама Джил Байдън бяха посрещнати в Мауи от губернатора на Хавай Джош Грийн, близо две седмици след като свирепи, брулени от вятъра пожари обхванаха историческия град Лахайна и отнеха живота на най-малко 114 души. Пламъците се движеха толкова бързо, че жителите и посетителите бяха изненадани, хванати в капан по улиците или скочиха в океана, за да се спасят от най-тежкото огнено бедствие в САЩ от повече от век.
След обиколка с хеликоптер на щетите Байдън трябва да обяви по-нататъшно финансиране на помощта и назначаването на федерален координатор за реакция. Критиците, сред които недоволни оцелели в Хавай и някои републиканци твърдят, че помощта е била недостатъчна и зле организирана.
Бившият президент Доналд Тръмп заяви, че е "срамно", че неговият наследник не е реагирал по-бързо, въпреки че Белият дом заяви, че Байдън е отложил пътуването си, за да не разсейва длъжностните лица и спасителите, работещи на място.
Говорителката на Байдън, Оливия Далтън, заяви по-рано пред репортери на борда на "Еър форс 1", че президентът очаква това да бъде "емоционален ден", докато се среща с оцелели.
"Президентът със сигурност възнамерява да застане до тях и да се увери, че им съобщава, че не само ние сме там от първия ден, но и че възнамерява администрацията му да бъде там толкова дълго, колкото е необходимо", каза тя.
С посещението си на Хаваите Байдън ще "преживее пълното и тотално опустошение, което е преживял този град", заяви в неделя в предаването "Тази седмица" по Ей Би Си Дийн Крисуел, администратор на Федералната агенция за управление при извънредни ситуации (FEMA).
"Той също така ще може да разговаря с хората и да чуе техните истории, както и да им вдъхне надежда и увереност, че федералното правителство ще бъде с тях."
Байдън, който излетя от Невада, където беше на почивка, заяви в изявление, че "знам, че нищо не може да замени загубата на живот. Ще направя всичко, което е по силите ми, за да помогна на Мауи да се възстанови и да се възстанови от тази трагедия".
Крисуел, защитавайки реакцията на правителството, заяви, че еднодневното посещение на Байдън трябва да подчертае ангажимента му да осигури възстановяването на Хавайските острови. Тя каза, че повече от 1000 федерални служители вече са на Хаваите - и добави, че няма да се наложи никой от тях да бъде преместен в югозападната част на САЩ, която се бори с последиците от тропическата буря "Хилари".
Президентските посещения в зоните на големи бедствия, макар и да се разглеждат като почти политически задължителни, могат да носят рискове. Когато през 2005 г. президентът Джордж У. Буш пътува до Луизиана, за да стане свидетел на историческите разрушения, причинени от урагана Катрина, критиците се възползваха от снимките, на които той гледа през прозореца на Air Force One, докато прелита над Ню Орлиънс. Те опреличиха, че посещението му е било лишено от съпричастност.
А когато през 2017 г. тогавашният президент Доналд Тръмп небрежно хвърли ролки хартиени кърпи в тълпата в опустошеното от урагана Пуерто Рико, критиците нарекоха жеста му безразсъден и безчувствен.