Австралия, следвана от съседна Нова Зеландия, е в най-добра позиция да оцелее при ядрена зима и да помогне за рестартирането на рухнала човешка цивилизация. Проучване, публикувано в списание Risk Analysis, описва двете страни, както и Исландия, Соломоновите острови и Вануату като островните държави, които са най-способни да произвеждат достатъчно храна за населението си след „внезапна катастрофа, намаляваща слънчевата светлина“, като ядрена война, супервулкан или астероиден удар. „Вероятно ще има джобове на оцелели по цялата планета дори при най-тежкия“ сценарий, пишат изследователите – като тези в най-издръжливите нации имат най-добър шанс да избегнат прединдустриалния колапс.
закътани от вероятните места на ядрени отлагания
в северното полукълбо – оглавиха таблиците, като Австралия се представя най-добре като цяло. „Буферът за хранителни доставки в Австралия е гигантски“, заключава проучването, „с потенциал да изхрани десетки милиони допълнителни хора.“ Относително добрата инфраструктура на Австралия, огромният енергиен излишък, високата здравна сигурност и бюджетът за отбрана - всичко това помогна за издигането й до върха на таблицата. Страната обаче има един основен фактор, работещ срещу нея: сравнително тесните й военни връзки с Обединеното кралство и САЩ я правят по-вероятна цел в ядрена война. В тази област Нова Зеландия показва някои предимства, обясняват авторите, с дългогодишния си статут на държава без ядрено оръжие. Нейната устойчивост в случай на рязък спад на глобалната температура, предизвикан от период на тъмнина също би помогнала. „Имаме тази супер ефективна икономика за износ на храни, която би могла да изхрани новозеландците многократно само от износ“, казва един от авторите на изследването, проф. Ник Уилсън от университета в Отаго, Уелингтън.
Дори при най-лошия сценарий
61% намаление на посевите по време на продължителна ядрена зима – новозеландците пак ще имат достатъчно храна, добави той. Въпреки изобилието от храна в Нова Зеландия и високото й място по отношение на показателите за социално сближаване, спирането на световната търговия може постепенно да ускори социалния колапс, добави Уилсън.