Държавният секретар Антони Блинкън предупреди отново срещу руска инвазия в Украйна, като каза, че "единствена допълнителна руска военна част", която влиза в Украйна "по агресивен начин", ще доведе до сериозна реакция от страна на САЩ и техните съюзници.
„Ако една-единствена допълнителна руска сила влезе в Украйна по агресивен начин, както казах, това ще предизвика бърз, сериозен и обединен отговор от нас и от Европа“, каза Блинкън пред CNN в неделя.
Коментарите на държавния секретар допълнително изясняват позицията на САЩ относно всякакви допълнителни агресивни военни действия от страна на Русия, след като страната струпа десетки хиляди войници на границата си с Украйна.
Въпреки че американските служители отправяха предупреждения към Русия през последните дни, президентът Джо Байдън обърка посланието за тежки последици миналата седмица, като каза на пресконференция, че „незначително нахлуване“ може да не предизвика същия отговор от страна на НАТО като инвазия. По-късно президентът поясни, че всякакви руски войски, пресичащи границата с Украйна, ще представляват инвазия, а Блинкън, след среща с руския външен министър Сергей Лавров миналата седмица, също предупреди, че всяко руско нахлуване в Украйна ще бъде "посрещано със сериозен и единен отговор ".
Блинкен в неделя също така защити нежеланието на администрацията да наложи превантивно санкции срещу Русия, въпреки че украинският президент Владимир Зеленски призова САЩ и техните съюзници да накажат Москва още сега заради масовото струпване на войски по границите на Украйна.
Сенаторът републиканец Джони Ърнст от Айова каза в неделя, че администрацията на Байдън трябва незабавно да наложи нов кръг от санкции на Русия, за да възпре нахлуването в Украйна.
„Ние трябва да продължим напред и да наложим санкции на Русия сега“, каза Ърнст, който е и член на комисията по въоръжените сили на Сената. "След като се случи инвазия? Животи са загубени. Не можете да се върнете от това. Така че тези санкции трябва да бъдат въведени сега."
Миналата седмица Байдън обеща уморителни икономически последици за Русия, ако Путин изпрати войските си през границата, включително ограничаване на финансовите й транзакции в щатски долари. Президентът каза, че след като е разговарял с Путин два пъти миналия месец, той вярва, че неговият руски колега е разбрал добре икономическите санкции, които се готви да въведе.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън обаче отхвърли идеята за налагане на икономически санкции срещу Русия още сега, като обясни, че това би подкопало възможностите на Запада да възпре евентуална руска агресия в Украйна, предаде Ройтерс.
"Целта на тези санкции е да възпре руската агресия. Затова ако те бъдат задействани сега, ще се загуби възпиращият ефект", каза Блинкън.
На въпрос на водещ от тв канал Си Би Ес дали ръцете на САЩ по отношение на Украйна са вързани, защото Вашингтон се нуждае от подкрепата на Москва за налагане на контрол върху иранската ядрена програма държавният секретар отговори: "Ни най-малко".
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.