Страни от НАТО са купили от България 14 щурмови самолета съветско производство Су-25 и са ги предали на Украйна. Това съобщава "Блумбърг", като се позовава на нидерландския аналитичен проект Oryx, воден от бивш военен, а и от заявления на привържениците на Украйна."Нямам такава информация, съжалявам, за пръв път чувам от вас", заяви служебният външен министър Николай Милков, помолен от "Дневник" да коментира по време на брифинг с унгарския първи дипломат Петер Сиярто. В публикацията на "Блумбърг" и един от цитираните източници не се говори за директни доставки на оръжия от България за Украйна, а за продадени на други държави, впоследствие предали на Киев. Българският парламент гласува в края на миналата година изпращането на оръжия за Украйна, а в предишното Народно събрание това бе предмет на ожесточени спорове и бе отхвърлено от тогавашния коалиционен партньор БСП. Същевременно през пролетта на 2022 г. се появиха твърдения, че изпращането на бойна техника за Украйна става през Полша.

"Нямам такава информация, съжалявам, за пръв път чувам от вас", заяви служебният външен министър Николай Милков, помолен от "Дневник" да коментира по време на брифинг с унгарския първи дипломат Петер Сиярто. Авторите се позовават и на данни от Oryx, част от които се събират в специална публикация още от първите месеци на войната. Датата е от 11 април, но от описания арсенал и посочените в списъка моменти на предаване следва, че публикация се обновява постоянно. На сайта на Oryx се говори за 14 самолета Су-25, "купени от България от държави - членки на НАТО, и доставени на Украйна". Април 2022 г. е посочен като момент на сделката. Още една балканска страна е дала Су-25, но през август - Северна Македония (други случаи на самолети не се споменават). От България според същата публикация са купени от Чехия неясен брой 152-милиметров гаубици D-20 (през април 2022 г.), реактивни системи за залпов огън "БМ-21 Град" (май или юни 2022 г.), също от Чехия, и неизвестен брой танкове Т-72М1 през май или юни. Въпросите Проста справка в Уикипедия показва, че към момента България разполага с 13 щурмови изтребители Су-25. Те бяха 14 преди катастрофата от миналата година, когато пилот катапултира след повреда на машината. Как България продава 14 Су-та, ако разполага с 13? Възможно ли е България да е продала половината си щурмови самолети, ако приемем, че такава сделка наистина е била постигната?

Същата платформа съобщила за сделката е документирала унищожаването на общо 40 танка Т-72, ползвани от украинската армия, по време на войната. Като произход, чрез знамена, се отбелязват Полша, България и Чехия. Създателят на Oryx, Стийн Мицер, е автор за книги за военна история, който следи конфликти в Близкия изток и Африка, Кавказ и другаде и който предоставя данни и за войната в Украйна.