show
ООН, Ню Йорк
Това трябваше да е големият дипломатически дебют на Румен Радев - новия български президент, за когото западните медии писаха по време на изборите, че е човекът на Москва. Такава е и нагласата на много от дипломатите и държавните ръководители. След няколко визити в Европа Радев дойде в Ню Йорк с пълен график от двустранни срещи и официални събития. И изглежда, че поне до вторник не само че не сгафи, но и успя да се представи добре въпреки липсата си на дипломатически опит. Това, което отвлече вниманието от срещите на Радев със световните лидери, беше една дълга вътрешнополитическа сага - купуването на нови бойни изтребители.
В Ню Йорк президентът допусна грешка, която правят много по-опитни от него играчи - he didn't stay on message, както казват американците (почти всекидневно с Тръмп). Вместо да отклонява въпросите за "Грипен"/F-16 или каквато и да е друга политическа клюка и драма в София, Радев се нахвърли върху Борисов и му каза чрез медиите, че национална сигурност не се прави, като си мениш мнението всеки ден. С остър език президентът даде съвет на премиера да накара неговите съветници и съпартийци да "четат повече". И така загуби поне 24 часа, в които медиите разиграваха войната на думи Радев-Борисов (който не пропусна да отговори), вместо да се фокусират върху програмата му в Ню Йорк. Да се надяваме, че това е грешката на новия политик, а не от зодията (и Тръмп, и Радев са Близнаци).
А Радев успя да свърши доста неща още през първите два дни, преди да се изправи и да говори за първи път пред Общото събрание на ООН. В понеделник той се срещна с лидерите на еврейските организации в САЩ, след което на специална церемония връчи награди на прокурора от Ню Йорк полк. Матю Богданос за заслугите му в изобличаването на връзката между трафика на културни ценности и финансирането на тероризма и лейт. Кохар Салех за приноса й в борбата с ИДИЛ, в рамките на „Отдаване на почит към героите на световната кампания срещу екстремизма и нетолерантността". Радев призна, че това е първият път, в който слага папийонка.
Но по-интересните срещи бяха във вторник, когато Радев се срещна с краля на Йордания Абдула Втори и президентите на Иран Хасан Рухани и на Украйна Петро Порошенко. А вечерта беше гост на приема, даван от Доналд Тръмп и съпругата му Мелания, където за първи път срещна и новия американски президент.
България търси нови перспективи за природен газ и петрол в Близкия изток. Това стана ясно след срещата с Рухани.
Приоритет на Румен Радев е възстановяването на позициите на страната ни в Близкия изток. "Време е да се върнем там, където сме били, и то с едно много силно присъствие", заяви Радев. "За съжаление през последните 30 години някои политици с лека ръка пропиляваха доверието с тези държави, които са важен фактор в своите региони и разполагат с огромни природни ресурси", добави той. Според президента е време за нова външнополитическа стратегия на България. "Докато през последните 30 години ние гледахме на Запад, европейските ни партньори гледаха към тези стабилни държави в Азия и Африка. Време е да започнем да гледаме като тях."
България има икономически интереси в Иран като внасяне на ирански газ или строежа на електроцентрали за възобновяеми енергийни източници от български компании.
По думите на Радев стокообменът между България и Иран от 500 млн. долара през 80-те пада до 20 милиона през 2005-а и това е "катастрофа".
Друга важна тема от разговора му с иранския лидер беше директната авиолиния Техеран-София. "Надяваме се тя наистина да бъде факт в скоро време, защото това е начинът не просто за повече туризъм, но и да имаме повече инвестиции", заяви държавният глава.
Според президента България трябва да се възползва от географското си положение на "врата за иранския капитал и суровини към Европа".
Пред украинския президент Петро Порошенко Радев постави въпроса за защитата на правата на българското малцинство в Украйна.
Според новия закон за образованието в Украйна се предвижда възможността за обучение на майчиния език на малцинствата до 5-и клас, след което всички предмети (с някои възможни изключения) ще се преподават само на украински език.
Предвижда се украинският език да стане единственият език на обучение в системата на средното, професионалното и висшето образование. Това противоречи на интересите на голямата българска общност в Украйна.
"Получих пълните уверения от Порошенко, че българската общност в Украйна няма да бъде засегната от промените в езика", категоричен беше той. Техният образователен министър пък се очаква скоро да посети България.
Радев нарече речта на президента Тръмп през Общото събрание на ООН "силна" и добави, че можем да почерпим пример от посоката, в която гледат Съединените щати в момента. "За да бъдеш фактор в дипломацията, за да се чува твоят глас, трябва да имаш съответната военна мощ", каза Радев, цитирайки началото на речта на Тръмп.
"'Не знам дали това се чува в България", добави той, като ясно заяви, че силните държави, без значение къде членуват, трябва да бъдат суверенни и независими. Позовавайки се и на речта на Тръмп, в която американският президент затвърди позицията си за "Америка на първо място", Радев също заяви, че е време България да поставя преди всичко своите национални интереси.
Къде може да се срещнете с президента? В Деня на независимостта на България, 22 септември, официалната ни делегация, водена от президента Радев, ще посети българската църква „Св. св. Кирил и Методий" в Ню Йорк, където ще се срещне с митрополит Йосиф и ще бъде отслужен молебен по повод Националния празник. По-късно вечерта е планирана и среща с българската общност в консулството ни в Ню Йорк. На 23 и 24 септември президентът Румен Радев и външният министър Екатерина Захариева ще бъдат в Чикаго. На 24 септември от 12 часа в българската църква в „Св. София" ще има среща на президента с българската общност в Чикаго. Румен Радев ще разговаря и с млади български професионалисти от финансовото Сити. Предвидено е и посещение в българското училище „Джон Атанасов" в събота на обяд. |