Администрацията на президента Джо Байдън вече няколко седмици търси възможности да освободи задържаните в Русия американци Евън Гершкович и Пол Уилън, заподозрени от Кремъл в шпионаж. Според Белия дом двамата са арестувани незаконно, а настоящи и бивши американски служители твърдят, че в момента в САЩ няма високопоставени руски шпиони в ареста, за които двамата да бъдат разменени.
CNN съобщи, че администрацията на Байдън вече се е свързала със съюзнически държави, които държат руски граждани, заподозрени в шпионаж, за да преценят дали са готови да предадат задържаните като част от голям пакет за размяна на затворници. САЩ разчитат на държави, които наскоро са арестували заподозрени руски шпиони, включително Бразилия, Норвегия и Германия, както и на страни от бившия съветски блок, с които обсъждат участието им във всеки потенциален обмен. Освен това американски служители водят и диалог със страни, в които няма арестувани руснаци, за да намерят идеи, които биха могли да насърчат Москва да освободи американците.
Източниците твърдят още, че Белият дом
дори обмисля известно облекчаване на санкциите
срещу Москва, ако това ще улесни обмена.
На 28 декември 2018 г. ФСБ на Руската федерация съобщи за ареста на американския „шпионин“ Пол Уилън. По информация на неговия брат близнак, Уилън е пристигнал в Москва на 22 декември, за да присъства на сватбата на негов бивш колега в хотел „Метропол Москва“ и да помогне на членовете на семейството на младоженеца при първото им посещение в Русия – страна, която самият той е посещавал много пъти. Пол планирал да се върне в Мичиган на 6 януари 2019 г. през Санкт Петербург. Уилън влиза в Русия, използвайки американския си паспорт.
Той съобщил, че е дал назаем на приятеля си 80,000 рубли ($1,147) за сватбата му. По-късно ФСБ ще го обвинят, че плащането е било за разузнаване.
Според задържания американец, неговият дългогодишен приятел го е натопил, като се е появил неочаквано в хотела, последван от властите, които по-късно са го арестували. Според адвокатите на Уилън те не са могли да предоставят името на руския му приятел поради правилата за секретност, но семейството на задържания го е идентифицирало като Иля Яценко, когото руският вестник „Комерсант“ описва като майор в отдел „К“ на ФСБ, отговарящ за икономически престъпления.
На 29 март тази година пък ФСБ задържа в Екатеринбург журналиста на The Wall Street Journal Евън Гершкович. Срещу него е образувано наказателно дело за шпионаж. По време на задържането си журналистът подготвяше репортаж за отношението на руснаците към войната и за набирането на местни жители в ЧВК „Вагнер“. Руските власти обаче твърдят, че по поръка на САЩ той е
събирал секретни данни за едно от предприятията
на военно-промишления им комплекс. Гершкович е в Русия напълно легално.
Той е регистриран като чуждестранен кореспондент във външното министерство и е първият западен кореспондент, арестуван в Русия след края на Студената война.
Гершкович вече е посетен от адвокати в затвора „Лефортово“ в Москва, а както The Wall Street Journal, така и Държавният департамент на САЩ отхвърлиха обвиненията и посочиха ареста за незаконен. Според съобщения в медиите руският президент Владимир Путин лично е одобрил задържането му.
В световен мащаб през последните години се наблюдава увеличение на неправомерните задържания на граждани на САЩ, най-вече в страни, с които Вашингтон е в обтегнати отношения, и тези страни, изглежда, действат по-скоро по политически, отколкото по правни причини.
В момента около 50 американци са задържани в 15 страни. Това включва както заложници, държани от бойни групи, така и неправомерно задържани лица в затвори на различни държави.
В Русия в момента лежат най-малко четирима американски граждани – двамата, за които вече стана въпрос, както и още двама по други обвинения. Марк Фогел беше задържан на 15 август 2021 г. за притежание на марихуана. „Забравеният американец“ Джеймс Винсент Уилгъс пък е в руски затвор от 7 ноември 2016 г.
Музикантът и композитор от Ню Джърси излежава присъда от 12.5 г. в трудов лагер по обвинение за непристойно поведение. Според семейството му, той е бил в Москва, за да работи по саундтрака на филм с руски режисьор, когато е бил задържан на улицата, откаран в полицията и принуден да подпише самопризнания на руски език, които не е разбирал.
Миналата година от руски затвори бяха освободени още трима американски граждани. Това са Тревор Рийд, който беше държан в продължение на 985 дни от 16 август 2019 г. до 27 април 2022 г. по обвинения за насилие срещу полицай; Сара Криванек, която остана в затвора близо година от края на 2021 г. до 8 декември 2022 г. по обвинение за домашно насилие и баскетболистката Бритни Гринър, която беше задържана на 17 февруари 2022 г. за притежание на марихуана и освободена на 8 декември същата година.
Затворът „Лефортово“
Подлудяваща тишина и самота. Така може да се опише обстановката в един от най-известните руски затвори „Лефортово“, където е задържан журналистът Евън Гершкович. Той е построен още по времето на Петър I. Винаги е бил толкова специален и таен, че не е много сигурно кога точно е започнал да функционира. Но винаги е бил населен, независимо какъв режим управлява страната.
„Лефортово“ се намира в тих московски район. В наши дни той е център за задържане на хора, които очакват съдебен процес. В миналото обаче си е спечелил славата на затвор за обвинени в шпионаж, дисиденти, писатели, революционери и всякаква други политически затворници.
В същия затвор някога е бил големият руски писател Александър Солженицин, отбелязва WSJ. Благодарение на неговата книга „Архипелаг Гулаг“ светът разбира за сталинската система от лагери, която поглъща милиони хора.
В „Лефортово“ е лежал е и агентът на ФСБ Александър Литвиненко, обвинен в превишаване на правомощията си. По-късно той емигрира във Великобритания, където в крайна сметка бе отровен с полоний. Там е бил затворен и друг отровен от руските служби – Сергей Скрипал.
Из коридорите на „Лефортово“ не се говори. Когато някой затворник бива изведен за разпит, надзирателите дрънкат с връзка ключове и всички знаят какво се случва. Когато надзирателят щракне с пръсти, това означава, че всички наоколо трябва бързо да се отдръпнат, разказва WSJ.
„Това място е така охранявано, че дори и да крещиш, не си сигурен, че някой ще те чуе. Когато те местят от килия, също не виждаш никого“, описва обстановката Тревор Рийд, прекарал там няколко дни.
Новите затворници биват събличани и претърсвани в желязна клетка. След това предават личните си вещи. Будят ги в 6 ч. сутринта с удари по вратата на килията. Скоро може да бъдат извикани за неколкочасови разпити. На затворниците не се позволяват телефонни разговори или изпращане на имейли. Някои чакат с месеци преди да се видят с адвокатите си. Писмата са позволени. Килиите са оборудвани с видеонаблюдение.
Сара Криванек сама плати билета си за САЩ
Докато задържането и освобождаването на баскетболистката Бритни Гринър бяха шумно отразени в американските медии, много по-слабо популярен е фактът, че заедно с нея беше пусната на свобода още една американка – Сара Криванек.
Преди пет години тя се мести в Русия от Фресно, Калифорния, за да преподава английски в няколко руски частни училища в Москва. През 2021 г. губи работата си, като едновременно с това живее в с приятеля си, който я подлага на домашно насилие. При сбиване една вечер тя грабнала нож, за да се защити и го „забила в носа му“. В крайна сметка мъжът се обажда в полицията и Криванек е арестувана. Тя е освободена под гаранция, след като се съгласява писмено, че няма да напуска Москва. Тъй като няма къде да отиде, жената се връща да живее в къщата на бившия си приятел, където отново е подложена на тормоз.
Послушала адвоката и приятелите си, тя решила да потърси помощ от американското посолство в Москва. Служителите там й купуват самолетен билет, за да се върне в Америка, но на летището паспортът й е взет, а тя веднага е задържана за „опит да избяга от страната“.
Криванек се озовава в същата руска наказателна колония като звездата от WNBA Бритни Грийнър.
„Не ми беше позволено да се свържа с никого, отказваха ми телефонни обаждания, не можех да се свържа със семейството си, с децата си или с приятелите си, само за да им кажа, че съм жива“, разказва тя. Месеци наред Криванек не говори с никого навън.
Забелязана е едва когато руски активист за правата на човека, който иска да помогне на Грийнър, открива и другата американка в руския арест.
На 8 декември Криванек се качва на полет за Калифорния. „Тя не е смятана за неправомерно задържана от САЩ“, обяснява приятелката й Анита Мартинез. „Така че тя не получава същите услуги от държавата.“
Криванек разказва, че е трябвало да вземе заем от правителството на САЩ, за да се върне в родната си страна, и разчитала на приятели и дори на непознати, които са помогнали да плати остатъка от полета.