сн. e-burgas.com

Правителството на Бойко Борисов бе смъмрено в поредния доклад за състоянието на човешките права по света, публикуван тази седмица от Държавния департамент. На преден план като проблеми на България са посочени безнаказаността, някои злоупотреби от страна на полицията, корупцията и маргинализацията на ромите. Докладът обхваща цялата 2011 г. В него се обръща особено внимание на насилието, извършвано от десни екстремисти срещу роми, мюсюлмани и други религиозни малцинства. Корупцията продължава да вреди на възможностите за действие на правителството и на общественото доверие в съдебната система и другите държавни институции, пише в текста. Сред останалите проблеми са лошите условия в затворите и центровете за задържане, включително заради тяхната пренаселеност. Отбелязва се и малтретирането на затворници и арестанти, особено представители на малцинствата. Констатират се също така дългите забавяния в съдебната система, очевидната

злоупотреба със записи от телефонни разговори

насилието и дискриминацията срещу жени, насилието над деца, антисемитският вандализъм, трафикът на хора и дискриминацията срещу хора с увреждания, срещу лесбийки, гейове, бисексуални и транссексуални и хора, носещи вируса на ХИВ/СПИН.

Правителството предприе стъпки за съдебно преследване и наказване на високопоставени държавни служители, извършили злоупотреби в службите за сигурност и в други държавни служби. Но неговите действия често са неефективни и безнаказаността е проблем, отбелязват авторите на доклада. Посочват се продължаващите практики да се купуват гласове, макар да се признава, че последните президентски избори са били честни.

Няма информация правителството или негови служители да са извършвали произволни или незаконни убийства, пише Държавният департамент. Защитниците на човешките права продължават да настояват, че законът предоставя на полицията прекомерна власт да прибягва до сила и до смъртоносна употреба на огнестрелни оръжия. В 10-те месеца до октомври имаше 39 съдебни преследвания и 13 осъдителни присъди срещу служители на Министерството на вътрешните работи. Няма информация за политически мотивирани изчезвания на хора.

Държавният департамент отбелязва, че конституцията и законите забраняват мъченията и друго нечовешко, жестоко или унизително отношение или наказание, но се цитират  наблюдатели, според които е налице увеличаване на употребата на сила при опитите на правителството да се справи с организираната престъпност. Приложени са данни от изследване на института "Отворено общество", според които полицията е по-вероятно да използва прекомерна сила срещу хора от ромски произход. В първите шест месеца на годината в България са били разследвани 36 случая на полицейско насилие. До юли съдилищата са оправдали 12 полицейски служители. Неправителствени организации твърдят, че

властите често не разследват надлежно твърденията за полицейска жестокост

пише в доклада. Авторите отбелязват случая от ноември 2010 г., когато четирима полицаи пребиха 23-годишния студент Стефан Бофиров от Пловдив, за да го накарат да признае за грабеж. Министерството на вътрешните работи уволни един полицай и наложи дисциплинарни наказания на другите трима за превишаване на правомощията им. Организации за защита на човешките права продължават да твърдят, че не се правят медицински прегледи след случаи на полицейско насилие и властите рядко наказват провинили се полицаи.

Условията в повечето затвори са сурови с неадекватни тоалетни, отопление и вентилация. През годината са регистрирани 53 смъртни случая в затворите и четири в предсъдебните центрове за задържане. Отбелязва се, че пренаселеността остава сериозен проблем, особено в центровете за задържане. Към октомври в 13-те затвора в страната е имало 9174 затворници, включително 89 непълнолетни и 301 жени, при капацитет от 8763 затворници. В бургаския затвор

някои лишени от свобода били принудени да спят на пода

поради липса на достатъчно пространство за легла. Всекидневната хранителна дажба се равнява на около 3,20 лева. Неправителствени организации са получили оплаквания както от качеството, така и от количеството на храната.

Само един от 42-те центъра за задържане отговарят на международно установените стандарти за човешките права. Правителството частично ремонтира няколко центъра за задържане. Към октомври в тях се намират 1326 души, сред които 33 непълнолетни и 48 жени. Общият им капацитет е 1786 души. Макар законът да забранява произволните арести и задържания, има информации, че понякога полицията злоупотребява с правомощията си да извършва арести. Посочва се, че някои мюсюлмански лидери се оплакали от тормоз, при който службите за сигурност редовно им задавали въпроси за религиозен радикализъм и фундаментализъм.

Конституцията и законите установяват независима съдебна система, но корупцията, неефективността и липсата на отчетност са широко разпространен проблем. Общественото разбиране, че съдебната система раздава нееднакво правосъдие, стана причина за редица демонстрации през септември, някои от тях - насилствени и расистки.

Борислав Михайлов [email protected]