„Идеята ми да се прибера от Америка не беше просто да направим една компания и да изкарваме едни пари - казва Алекс. - Поисках да променяме самата България... Мечтата ми винаги е била да изкачвам върхове, които никой не е изкачвал, или поне такива, които повечето хора мислят за невъзможни...“
Александър Кенанов, най-успешният български състезател по американски футбол, пренася от Щатите в Родината манталитета си на спортист. Прави реклами и филми, които карат продуценти от Европа, Америка и света вече да говорят за България като за място, където ще намерят професионалисти.
По време на първия и най-тежък локдаун пък компанията на Алекс „B2Y“, на която е изпълнителен продуцент и съсобственик, „отмъква“ клиенти от европейски компании за снимането на стотици реклами на престижни брандове. Прави го отново с манталитета на състезател.
Като състезател по американски футбол.
Роден е в София, израсъл е в Самоков. Завършва испанската гимназия в София. „Ти луд ли си? Огледай се къде се намираш“ - му казва приятел, когато споделя, че иска да играе американски футбол. Това му прозвучава като
невъзможен връх
но и като предизвикателство. Междувременно Алекс осъществява и другата си мечта – да прави кино, като завършва операторско майсторство в НАТФИЗ, разказва той пред „Труд“.
Първо учи правилата за американския футбол от Youtube. После заминава за Сърбия, където го канят от отбора „Кралево роял кроунс“. Знае, че там ходят на тренировъчни лагери американци и така може да бъде забелязан. Докато играе в Сърбия, месеци наред мизерства, за да събере средства. Живее в старчески дом в едно село, за да не плаща скъп наем, всеки ден пътува с автобус на тренировки...
И един ден мечтата му се сбъдва - треньорът на американския колеж „Саутърн Назарийн“ го забелязва и го кани да замине за Оклахома. Това за пръв път се случва на българин. В Америка висшите училища предлагат на млади спортни таланти стипендии за следване с условието да се състезават за отборите им.
На стадиона на „Sofia Bears“ („Софийските мечки“).
Алекс завършва магистратура по бизнес администрация в университета „Назарийн“ в градчето Бетъни. Двете години там преминават по един и същи изтощителен график: 6 часа лекции, 10 часа тренировки и 8 часа за сън и личен живот. Състезава се като рънинг бек и фул бек. Понася стоически всевъзможни премеждия – мозъчно сътресение, комоцио, счупвания.
След 2 години успешният състезател има предложение от Канада и от университета в Денвър, Колорадо, но една среща в България по време на ваканцията
предопределя съдбата му
- със собственика на „Ню Бояна филм студиос“ Ярив Лърнър. Споделя му, че иска да прави филми, а Лърнър му казва веднага: „Искам да работя с теб“.
Двамата създават компанията „B2Y“, в чиято абревиатура се съдържат 2 значения: „Boyana to you“ и „Bulgaria to you“. Занимават се с писане на сценарии, намиране на режисьори, снимане, препродукция, продукция, постпродукция... Снимат пълнометражни и късометражни игрални и документални филми, реклами, музикални клипове. В тази компания Александър Кенанов е партньор и изпълнителен директор.
Само за година и половина най-успешният български състезател по американски футбол става и един от
най-успешните кинопродуценти
и то само на 28 години. Дали манталитетът на състезател е дал по-голям размах на крилата му? „Спортът ме научи на дисциплина, воля и характер, да не свеждам глава пред проблемите и че заобиколни пътища към успеха няма“, казва Алекс.
[su_image_carousel source="media: 652086,652099" crop="none" align="center" captions="yes" dots="no" autoplay="7" speed="immediate"]
Когато след завръщането от Америка започва бизнеса си, живее много скромно, в апартамент на приятел, за да не плаща наем. Споделя, че най-голямата му ценност тогава са многото приятели, които му подават ръка в трудния момент, а после стават част от компанията.
„В самото начало това партньорство с „Ню Бояна“ и Ярив Лърнър беше изключително важно. Най-трудно е да уговориш първа среща с клиенти, а когато отиваш от името на „Ню Бояна“, е по-лесно, защото вече е познато като филмова дестинация“, казва Алекс. Той обаче се амбицира да разбие клишето, че България е само и единствено евтина дестинация за правене на филми и реклами. А пътят към това е обучението на квалифицирани технически специалисти. Амбицията е когато дойдат европейски или холивудски продуценти, заедно с идеята си, със сценаристите, режисьорите и актьорите си, да бъдат посрещнати от екипи от супер професионалисти.
Днес голяма част от продукцията на „B2Y“ са реклами. Едни от най-ценените са тези на коли, които са от най-висок клас. В портфолиото си компанията вече има
реализирани реклами
на почти всички големи автомобилни брандове като „Порше“, „Мерцедес“ (за различните му серии), „Тойота“, „Рено“, „Нисан“, „Сеат“, „Фолксваген“. Вече са сред 20-те най-големи компании в Европа за продуциране на реклами, като успяват да вземат от различни конкуренти все по-голям дял от производството им.
Компанията с успех реализира и музикални клипове, като тези на „Дуа Липа“. „Успяхме и сред музикалните среди да изградим много добра репутация на Запад и да докараме и други големи имена в бранша, с които предстои да работим, но в момента нямам право да споменавам имената им“, казва Алекс.
При кинопродукциите са заснели филми за „Lionsgate“, „Disney“ - по техни сценарии, режисура и кастинг. „Не мога да кажа, че сме достигнали нивото на „Милениум пикчърс“, които снимат филми от нулата до 100%, но това е идеята - някой ден да можем да произвеждаме съдържание, изцяло идващо от нас, като целият криейтив е от нас. Говорим за сериал към „Netflix“, „Amazon“, „Disney“ и другите платформи“, казва Алекс.
„В момента сме докарали толкова много пазар от чужбина, че имаме изключителен
недостиг на екип
инфраструктура и техника“, допълва той. Затова подготвят и технически специалисти - строители на декори, художници, скулптори, осветление, художници на костюми, шивачи. Дават работа на занаятчии, майстори, дизайнери, защото зад един проект често стоят 200 човека от техническия екип.
„Отдавна България не е просто една евтина дестинация. Вече се борим за място сред най-големите хъбове за снимане, и то на ниво държава, а не на една компания“, казва Алекс. Покрай COVID много българи са се върнали от чужбина, като някои от тях са донесли в Родината си чуждото ноу-хау. „Получава се една хубава симбиоза между манталитета на българина и този на западняка. Оказа се обаче, че не ние вземаме от тях чуждото ноу-хау, а по-скоро те от нас има какво да научат“, смее се Алекс.
На снимачната площадка по време на ковид.
Големият удар е още по време на първата вълна на COVID, когато България е една от малкото страни, в които снимачните площадки не са затворени. „Доста бързо успяхме да се препрограмираме, да се пренастроим и бяхме една от водещите компании“, казва той. Екипите му показват чудеса от храброст, като светкавично се адаптират към „новата реалност“.
През юни 2020 г., когато кино светът е скован от паника, Алекс и екипите му монтират на снимачните площадки много камери и микрофони, като излъчват на живо всеки снимачен ден. А режисьорите и сценаристите наблюдават и чуват от лаптопите си в Америка и Европа всичко чрез платформата zoom. Този
смел нов начин на снимане
се разчува по света и идват поръчки от Китай и Япония, при които пък заради часовата разлика българските екипи трябва да снимат нощем.
„Вложихме много средства в техника и оборудване заради предаването на снимките на живо, но имаше защо - успяхме буквално да „откраднем“ от пазарния дял на много страни, които закъсняха с реакциите си покрай COVID. Привлякохме много клиенти, които преди са работили с други европейски и американски компании“, казва Алекс.
Снимките се провеждат при изключителни мерки за сигурност, въведени чрез специален Covid-19 протокол, разработен от компанията, и който всички спазват - маски с тройна антибактериална защита, дистанция, непрекъснато мерене на температура, огромно количество тестове. Само 0,01% от тях са положителни. Изолират се хора и екипи, сменят се планове за снимки... Дори от българската компания консултират Съюза на артистите в Щатите - „SAG AFTRA“, какви мерки трябва да се спазват при снимки.
Резултатът е, че за последните години Алекс и компания не само са запазили здравето на хората си, но и буквално са учетворили обема на продукцията си - общо над 500 проекта, като за 2021-ва, най-силната им година, имат 196 снимачни дни за рекламни продукции, а 2022-ра отсега се очертава да е още по-силна...
[su_image_carousel source="media: 652087,652088,652089" crop="none" align="center" captions="yes" dots="no" autoplay="7" speed="immediate"]
Напоследък на Алекс не му остава време за любимия американски футбол, но компанията му спонсорира „Софийските мечки“ - отборът, от който той е тръгнал. Междувременно е успял да създаде и щастливо семейство с любимата си Лидия и двамата си сина - Адриан на 3 години и Антоний на година и половина. „Изключително зареждащо е да си баща. Ако преди можех да гледам 5-10 години напред, сега вече започвам да мисля 30-40 години напред. Мисля в посока промяна чрез образование, за една по-добра България за децата ми“, казва успешният състезател и продуцент.