сн. akamaihd.net

Само допреди две седмици журналистите от "Ал Джазира" бяха приемани в най-висшите ешелони на властта в Египет, а днес репортерите от катарския тв канал са преследвани, заплашвани, дори арестувани. Гонят ги от пресконференции техните собствени колеги. Това неочаквано обръщане на палачинката, последвало свалянето от власт на президента ислямист Мохамед Мурси, всъщност не е някаква изненада.

Популярността на "Ал Джазира" отдавна вече не се извисява до онези висоти, които тя достигна в началото на 2011 година, когато разцъфтяха първите цветове на Арабската пролет. Тя започна стремително да пада от юни 2012 г., когато Мурси победи на президентските избори.

Много египтяни започнаха да възприемат канала като рупор на "Мюсюлмански братя", при това много по-мощен и ефективно действащ от собствената телевизия на ислямистите - канал "Миср 25", спрян веднага след военния преврат през юни. В края на 2012 година в каирския офис на "Ал Джазира" бе метната бомба, която предизвика доста щети. По същото това време демонстриращите срещу Мурси започнаха да гонят екипите на телевизията от своите протести, които се провеждаха пред президентския дворец.

Лъжлива камера

През януари тази година Исам Ирян, влиятелен лидер на "Мюсюлмански братя", се оплака в интервю пред вестник, издаван в Кайро, че медиите в Египет са настроени против ислямисткото движение и „единствено "Ал Джазира" предоставя на обществеността алтернативна гледна точка". След 3 юли, когато бе свален Мурси, започнаха да се случват събития, които потвърждават думите на Ирян. В един от офисите на катарската телевизия в Кайро бе извършена полицейска акция, няколко нейни сътрудници бяха арестувани. В цяло Кайро един след друг се появиха гланцирани плакати, на които са изобразени окървавена ръка и логото на "Ал Джазира". "Куршумът убива един човек, а лъжливата камера убива цял народ" - гласи надписът на транспаранта. В свой репортаж журналистка от "Ал Джазира" нарече цялата тази нагледна агитация "много заплашителна".

На 8 юли сутринта край военна база в Египет бяха убити най-малко 50 привърженици на "Мюсюлмански братя". Към обяд, по време на пресконференция, посветена на този инцидент, някакъв мъж стана от мястото си и призова да бъде прогонен от залата кореспондентът на "Ал Джазира". Думите му бяха посрещнати с аплодисменти и викове: "Вън!" Журналистът беше избутан навън.

Няколко сътрудници на "Ал Джазира" подадоха оставки. Част от тях направиха това демонстративно, обявявайки го в пряко предаване по египетските национални телевизии. Те заклеймиха редакционната политика на своята компания като предвзета и непрофесионална.

В нелегалност

"Ал Джазира" засега все още продължава да работи в Египет, но се старае вече да не привлича внимание към себе си. Но дори и така компанията се сблъсква с всякакви пречки. От телевизията се оплакаха, че ръководството на телевизионния канал на Асошиейтед прес е забранило да се отпускат трасета на "Ал Джазира" за преки излъчвания. Катарската телевизия и сега включва директни предавания от всекидневните митинги в Кайро и останалите египетски градове, но кореспондентите му там вече не се появяват в кадър. Новинарските предавания от Египет вече не се излъчват от студиото на "Ал Джазира", разположено точно срещу река Нил, а от някакво друго с доста по-малки размери. Къде точно е разположено не става ясно. Може би въобще и да не се намира в Кайро, а в щабквартирата в катарската столица Доха.

Програмите на телевизията на английски език, доколкото може да се забележи, са пострадали значително по-малко от тези на арабски. Англоезичните кореспонденти от Египет продължават, както и преди, да се появяват в кадър и да излъчват репортажи от познати места в египетската столица, но избягват да поставят на микрофона си логото на телевизията и си дават вид, че всъщност работят за друг канал. За Катар, който контролира "Ал Джазира", внезапните промени в Египет означават сериозен удар за един от най-познатите арабски тв канали и инструмент за публична дипломация на тази арабска монархия.

Стив Меткаф, Би Би Си