Останалите европейски държави не желаят да си сътрудничат с България, страната не споделя техните интереси, а когато все пак е потърсена - не реагира адекватно. Това показват резултатите от мащабно проучване на Европейския съвет по външна политика, което цели да оцени влиянието на всяка членка на ЕС и възможностите за съвместна работа на националните правителства. В него участват 421 експерти от 28-те европейски държави, 11 от тях са от България. Анкетираните професионалисти работят в политиката, държавните институции, научни организации, медиите и други.
България се нарежда сред последните места по трите въпроса с коя държава биха желали да си сътрудничат националните правителства; с кого имат общи интереси и коя страна откликва на предложенията за съвместни дейности. Ако останалите европейски страни трябва да изберат партньор за съвместна дейност, България ще е 26-ият им избор от 28-те държави членки, като дели тази позиция със Словения. Зад нас е само Малта. За сметка на това, дори когато е потърсена, София не реагира и се нарежда на последно място по този критерий. Страната е буквално последният партньор, желан за сътрудничество по темите външна политика, икономика и фискална политика.
Румъния, Словакия и Гърция са държавите, които се свързват най-често с българското правителство и смятат, че имат общи интереси с него. Опити за сътрудничество правят още Унгария, Чехия, Полша, Италия, Хърватия и Испания. Един-единствен експерт от Румъния е заявил, че с България е лесно да се работи и че тя откликва, когато бъде потърсена. Съответно най-много експерти от Румъния, Латвия и Нидерландия са посочили България като отговор на въпроса: „Кои други правителства или европейски държави са разочаровали вашето собствено правителство?"
Държавата предпочита решенията в ЕС да се вземат от всички европейски държави вместо от коалиции и на практика не участва в „клубовете по интереси" от типа на Вишеградската четворка. България разчита да следва политика, одобрена от всички в ЕС, по въпроси, вариращи от международните отношения, отбраната, граничната охрана, съдебната система, имиграцията, отношенията с Русия и Украйна до еврозоната, единния пазар, енергетиката и климатичните въпроси.
Обобщените данни показват, че 63% от експертите и 61% от обществото предпочитат да оставят отговорността за вземането на решения в ръцете на всички държави. 4% от експертите и 22% от българите настояват решения да се вземат само на национално ниво.
Германия заема безапелационно първите места по всички въпроси - от това кого биха потърсили първо за сътрудничество останалите държави до степента на отдадеността си към по-дълбока интеграция на съюза. Франция, Великобритания (въпреки „Брекзит"), Италия, Испания, Полша, Холандия и Швеция са останалите най-влиятелни държави.
„На Европейския съюз му липсва група държави, желаещи и готови да работят заедно и да промотират по-нататъшната европейска интеграция", коментира председателят на берлинския офис на съвета Йозеф Янинг. „За да се преборят със сегашните центробежни сили, европейските държави трябва да наберат сили чрез структурирани групи или неформални коалиции, които да работят заедно за „повече Европа".