Докато последните американски войници се подготвяха да напуснат Афганистан, Хусаин, който има американски паспорт и е работил за американските военни, се промъквал, заедно с шестте си дъщери, през талибански пропускателни пунктове в продължение на няколко поредни дни с надеждата да успее да се качи на самолет, който да го отведе в безопасност.
Дни наред той се обаждал и пращал имейли в посолството на САЩ, но така и не получил отговор. След това американски войник му се обадил по телефона, за да му каже, че неговият единствен шанс да получи място на евакуационен полет е да бъде сам, без своите дъщери, които нямат американско гражданство. Съпругата на Хусаин починала през юли от COVID-19 и качването на самолета би означавало да ги изостави.
В понеделник вечерта семейството било в множеството пред летището на Кабул, чуло рева от излитането на последния американски самолет C-17, сложило край на продължилата две десетилетия военна намеса на САЩ в Афганистан.
Сега Хусаин е сред несметния брой афганистанци, които обмислят потенциално рисковани пътувания по суша.
"По новините и от роднини чувам, че хиляди хора чакат на афганистанската граница с Пакистан и се опитват да влязат в Пакистан", каза той и помоли фамилното му име да не бъде споменавано поради съображения за сигурност. "Не знам, трябва ли да отида в Таджикистан", питаше се той, разтревожен как ще може да се грижи за дъщерите си, ако поемат на път.
Сега, когато американските войници ги няма и САЩ вече пращат самолети да евакуират хора, гражданските полети избягват летището на Кабул, където няма диспечерски контрол, импровизираните частни усилия за спасяване на хиляди афганистанци, които не вярват на уверенията на талибаните, че са в безопасност, все повече се фокусират върху организирането на сигурно преминаване през сухопътните граници на страната.
Афганистански семейства се струпаха по границата с Пакистан. Сн.: АП/БТА
Афганистански семейства се струпаха по границата с Пакистан. Сн.: АП/БТА
Преговорите между талибаните, Катар и Турция за това как да бъде управлявано летището може да продължат дни или дори седмици.
Хора, участващи в частни акции за евакуация и пожелали анонимност, казаха, че мнозина вече са се запътили на изток и на юг към Пакистан, а други се опитват да достигнат границите със страни от Централна Азия.
Пътуванията, през талибански пропускателни пунктове и по стотици километри неравни пътища, с комбинация от лични автомобили и обществени автобуси и минибуси, са изпълнени с риск, особено за бивши военни, полицаи и държавни служители.
Хора, които като Хусаин притежават чуждестранен паспорт, имат виза или са дали подкуп, засега са сред малцината, успели да напуснат Афганистан.
"В момента в цялата страна просто има тухлени стени", каза бивш американски държавен служител, който е част от една от неформалните групи, помагали на граждани на САЩ, притежатели на зелена карта и афганистанци, изложени на риск, да се ориентират в хаоса около международното летище "Хамид Карзай" и да се качат на евакуационен полет.
Сн.: АП/БТА
Сн.: АП/БТААгенцията на ООН за бежанците заяви, че до половин милион афганистанци може да избягат от страната си до края на годината.
Единственият вариант
От 14 август, деня преди талибаните да превземат столицата, повече от 122 000 човека, включително около 6000 американци, бяха евакуирани от Афганистан с полети от летището на Кабул.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън се зарече в понеделник да полага "непрестанни усилия", за да помогне на около 200 изложени на риск американци и афганистанци, които все още са в Афганистан, да напуснат.
Блинкън каза, че ще е трудно да се помогне на хората, пътуващи по суша. "Това ще е напълно различна фаза от евакуацията, която току-що приключи", допълни той.
Десетки хиляди афганистанци, които са работили с американското правителство и са кандидатствали за специална имигрантска виза, както и много други изложени на риск техни сънародници, са все още в страната.
Държавният департамент на САЩ публикува в неделя декларация от около 100 държави, които се ангажират да помагат на афганистанците да напуснат страната. Нито един от съседите на Афганистан обаче не се присъедини към декларацията.
Таджикистан обеща да приеме 100 000 афганистански бежанци, а Узбекистан се ангажира да позволи транзит през територията си на американци и потенциално други хора, идващи от Афганистан. Не е ясно обаче на колко човека са позволили да влязат двете страни, ако изобщо са го направили.
Според дипломатически източник, говорил при условие да остане анонимен, Пакистан, където има повече от 1,4 милиона афганистански бежанци, е пропуснал с едномесечни транзитни визи около 2000 афганистански служители на чуждестранни мисии, международни институции и неправителствени организации.
Сн.: АП/БТА
"(Сухопътната) опция е единствената възможна в момента", каза американски военен ветеран, който участва в усилията за евакуиране на изложени на риск афганистанци.
Той обаче допълни, че след края на американската евакуация от летището на Кабул талибаните са изградили още пропускателни пунктове по главния път, който води на север към Узбекистан и Таджикистан. Движението е забранило да пътуват жени, които не са придружени от член на семейството си от мъжки пол.
Някои частни групи, които помагат на афганистанци да избягат, казват, че съветват хората да не се опитват да стигнат до границите на страната, освен ако не знаят, че талибаните ги преследват.
"Освен ако сте някой, когото те активно преследват, останалите хора е по-добре да не привличат внимание", заяви бившият американски служител. Но "зная, че няма смисъл да казвам това на хора, които са много уплашени за бъдещето", призна в същото време той.