Най-дългата и една от най-скъпите войни на САЩ приключи. Последният американски самолет напунса Афганистан в 3,29 p.m.
Това заяви генералът от морската пехота Франк Маккензи, командир на Централното командване на силите на САЩ. По този начин се слага край на 20-годишното американско военно присъствие в централноазиатската страна, което започна с инвазията на Афганистан, предприета след терористичните нападения от 11 септември 2001 г.
От 14 август до сега над 122 хиляди души бяха евакуирани по въздух от Кабул.
Съединените щати и съюзните им западни страни положиха сериозни усилия, за да евакуират своите граждани и афганистанци, за които съществува опасност от репресии от страна на талибаните
Евакуацията стана още по-трудна след самоубийствения атентат при входовете на летището в Кабул в четвъртък, при който загинаха 13 американски военнослужещи и афганистанци, чакащи да им бъде предоставен достъп до летището.
Американският посланик в Афганистан е евакуиран с последния полет с транспортен самолет С-17 от Афганистан, каза Маккензи.
По данни на Белия дом, са евакуирани около 6000 американски граждани и общо 79 000 цивилни от различни държави.
Всички партньори, заедно със Съединените щати, са успели да изкарат от страната общо 123 000 души.
Говорителката на Белия дом Джен Саки добави, че администрацията все още се опитва да установи колко граждани на САЩ от останалите в страната искат да я напуснат преди изтичането на крайния срок, който американците сами си дадоха за изтегляне на американските сили от Афганистан.
По думите на Саки броят на тези лица е малък.
Хаотичното изтегляне на американските сили от Афганистан е в резултат на американските действия през последните 20 години. Това е едно от заключенията на водеща агенция с мандат Конгреса на САЩ за наблюдение на случващото се в страната, представено в доклад, който бе завършен само дни преди падането на Кабул, съобщи по-рано Bloomberg.
На разходите за близо 1 трлн. долара от САЩ в Афганистан от края на 2001 г. насам бе попречено от непостоянната американска стратегия, афганистанската корупция, неустойчиви проекти и провал в разбирането на „афганистанския контекст“ след десетилетия на войни, става ясно от доклада на Джон Сопко, специален главен инспектор за афганистанското възстановяване (съкратено от английски - Sigar).
„Ако целта бе да се възстанови и остави страна, която може да се издържа и представлява малка опасност за интересите на американската национална сигурност, то цялостната картина е мрачна“, посочва Сопко в текста, подготвен преди офанзивата на талибаните.
За 13 години докладите на Sigar предупреждават за неточни данни, увеличаващи неоснователно броя на афганистанските сили за сигурност. В една провинция, пишат от агенцията, до 70% от отчетените сили за сигурност са „войници призраци“ без реално присъствие.
Във вторник агенцията публикува последния си доклад, който подчертава лошото разбиране на САЩ за Афганистан и то от самото начало. САЩ многократно са се проваляли в разбирането си за етническата динамика на страната в рамките силите за сигурност например.
„Осигурявайки материална подкрепа и оборудване на определени части“ в рамките за силите на сигурност, „без да се вземе предвид етническата динамика между частите, САЩ биха могли да се приемат като предубедени в полза на една етническа група или фракция за сметка на друга“, се казва в текста.
Като проблем агенцията посочва и текучеството на американски персонал. От 2002 г. „американското правителство продължително имаше трудности да намери точния персонал, да го обучи подходящо, да го задържи в страната достатъчно дълго, за да стане ефективен, и да му позволи да прекара достатъчно време със съответните заместници, за да се предаде работата преди напускане“, пише Сопко.
Най-показателно от гледна точка на разходната част е това как похарчените пари се превръщат в мярка за успех, независимо дали са изразходвани разумно.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.