Хелоуин е забавен празник не само за децата, но и за възрастните. Обличане на костюми, обикаляне по къщите (trick or treating) за събиране на бонбони и шоколадчета, и хапване на различни сладкиши. Но Хелоуин крие и някои опасности, които можете да си спестите, ако спазвате следните препоръки.
1. Носете ярки костюми от незапалим материал
На този ден, ако обикаляте за бонбони с децата или участвате в парад ,трябва да сте сигурни, че вашето дете ще бъде лесно забележимо за преминаващи по улицата шофьори, както през деня, така и когато е тъмно. Ако детският костюм, който сте купили не е в ярки цветове, добавете отразяваща лента или светли аксесоари. Препоръчително е мечове, ножове и други подобни аксесоари за костюми да бъдат леки, къси и меки. Преценете дали детският костюм е по мярка. Ако е твърде голям, може да стане причина за неприятни падания. Добре е облеклата за Хелоуин да са от незапалима материя. Макар да се срещат рядко, свещите все още се използват за декорация отвън (поставени в издълбана тиква) или направо на земята и може да предизвикат пожар и запалване на крачолите или ръкавите. Постарайте се и вие като придружители на обикалящите деца да носите костюм в светла цветова гама.
2. Избягвайте декоративните лещи
Лещите за очи са продукт, който трябва да бъде предписан от лекар. Това важи и за цветните лещи, които много често се продават в магазините за костюми. Те обаче се купуват без рецепта. На опаковката обикновено пише „размерът е подходящ за всички“, което не бива да ви заблуждава, че са подходящи и за вашите очи. Според агенцията по храните и лекарствата (FDA) декоративните контактни лещи без рецепта могат да причинят сериозни проблеми като инфекции или алергични реакции, и дори слепота. Затова купувайте само одобрени от FDA продукти. Също така, използвайте нетоксична боя за лице вместо маски, за да виждате по добре.
3. Носете зареден телефон
Телефонът ви трябва да е зареден както за снимки и разговори, така и за да може да го ползвате като фенерче в тъмното. Ако все пак ви се наложи да използвате друг източник за осветление, използвайте традиционно фенерче, а не светещи пръчки (glow in the dark sticks), тъй като децата може да ги счупят и отровният химикал в тях да попадне по ръцете, а оттам в очите и устата. Бъдете сигурни, че и вашият дом също е осветен отпред за деца, които идват при вас. Използвайте пешеходни пътеки, ходете, и не бягайте. Статистиката показва, че децата са повече от два пъти по-склонни да бъдат ударени и убити от кола на Хелоуин, отколкото всеки друг ден от годината, така че безопастността по улиците е от огромно значение. Ако следвате детето или децата си с кола, спазвайте дистанция, оглеждайте се непрекъснато и винаги заобикаляйте колата преди да се качите, за да сте сигурни, че зад нея няма никой. По възможност, когато спирате, паркирайте колата назад, за да потеглите после напред.
4. Не влизайте в къщите на непознати
По правило повечето хора раздават лакомства пред прага на входната врата. Ако вашето дете излиза за "trick or treat" с деца без вие да сте там, инструктирайте го да не се доверява на никакви покани да влиза в който и да е дом на непознати, включително и в коли. Ако трябва да изчакате пред вратата да получите бонбони, бъдете нащрек за домашни любимци, които може да проявят враждебност или агресивност. Не притеснявайте собствениците на къщи или апартаменти, където изрично е поставен знак, че не участват в празника. Предупредете децата, че пакости от типа на хвърляне на яйца по къщите могат да им докарат арест.
5. Не яжте събраните сладки в тъмното
За децата е много забавно да се приберат с пълни с шоколад и други захарни изделия кошници или торби. Много често събраното количество стига за няколко месеца. Би било добре обаче те да отворят пакетите чак вкъщи, след като вие или друг възрастен проверите етикетите за срока на годност и съмнителни съставки, както и такива, които водят до алергии. Прочетете всеки етикет, дори и да е върху лакомство, което изглежда познато, защото го купувате често. Избягвайте сладки, които не са изработени фабрично (например домашни бисквити или бонбони). Не се колебайте да изхвърлите опаковките, които са отворени или леко скъсани, дори и съдържанието вътре да изглежда недокоснато. От ваша страна пък може да смените тактиката и вместо шоколад и дъвчащи бонбони, да раздавате малки пакети със солети, други соленки, стафиди или захаросани плодове, както и цели ябълки, или банани. Друг вариант може да бъде и малки играчки.