На 9 ноемрви 1989 година пада Берлинската стена или така наречената "Стена на срама".
1961 година
ГДР зазида своите граждани.
Затваря се границата, която преминава между източната и западната част на града. Полицаи и граничари вадят паветата, правят от тях барикади, забиват бетонни стълбове и опъват между тях ограда от бодлива тел. Берлин е разделен цели 28 години.Вечерта на 9 ноември 1989 година говорителят на режима изненадва журналистите, като съобщава, че гражданите на ГДР вече могат да напуснат страната през който и да било граничен пункт без специално разрешение. Съобщението се разпространява мигновено и хиляди граждани на Източен Берлин се струпват на граничните пунктове. Пренатоварени от наплива на хора и без ясни инструкции, граничарите вдигат бариерите. Приятели и роднини се срещат след близо 30-годишна раздяла.
"Братската целувка"
на съветския лидер Леонид Брежнев и лидера на Германската демократична република /ГДР/ Ерих Хонекер е един от символите на Желязната завеса.
Дмитрий Врубел е автор на графита върху стената. Той озаглавява творбата си „Господи, помогни ми да оцелея след тази смъртоносна любов“.
Самата снимка, запечатала целувката между 72-годишния Брежнев и 67-годишния Хонекер, е от 1979 г.
Парчета от Берлинската стена
се разпростират чак до Лас Вегас.
Парчета от 156, 4-километровата Берлинска са стигнали доста далече в Германия и останалата част от света за толкова години. Някои символични сегменти още са на оригиналното си място в днешен Берлин, за да напомнят за Студената война.
По-големи плочи са купени или предоставени, за да бъдат изложени, на музеи, посолства, училища, паркове, мемориали по цял свят.
По странен начин Лас Вегас също отдава почит на Берлинската стена – парчета от нея подпират писоари в тоалетната на х-л “Мейн стрийт стейшън”, може би във възхвала на свободата. Стъкло предпазва бетона от пръски.