На 9 ноемрви 1989 година пада Берлинската стена или така наречената "Стена на срама".

1961 година

Затваря се границата, която преминава между източната и западната част на града. Полицаи и граничари вадят паветата, правят от тях барикади, забиват бетонни стълбове и опъват между тях ограда от бодлива тел. Берлин е разделен цели 28 години.Вечерта на 9 ноември 1989 година говорителят на режима изненадва журналистите, като съобщава, че гражданите на ГДР вече могат да напуснат страната през който и да било граничен пункт без специално разрешение. Съобщението се разпространява мигновено и хиляди граждани на Източен Берлин се струпват на граничните пунктове. Пренатоварени от наплива на хора и без ясни инструкции, граничарите вдигат бариерите. Приятели и роднини се срещат след близо 30-годишна раздяла.Стената е символ на Студената война, символ на неспособността на Запада и СССР да разрешат берлинския въпрос.

"Братската целувка"

на съветския лидер Леонид Брежнев и лидера на Германската демократична република /ГДР/ Ерих Хонекер е един от символите на Желязната завеса.Дмитрий Врубел е автор на графита върху стената. Той озаглавява творбата си „Господи, помогни ми да оцелея след тази смъртоносна любов“.Самата снимка, запечатала целувката между 72-годишния Брежнев и 67-годишния Хонекер, е от 1979 г.

Парчета от Берлинската стена

Парчета от 156, 4-километровата Берлинска са стигнали доста далече в Германия и останалата част от света за толкова години. Някои символични сегменти още са на оригиналното си място в днешен Берлин, за да напомнят за Студената война.Когато ликуващите германци разрушават стената през 1989 г., мнозина взимат малки парчета от нея. Почти веднага се появяват щандове, на които по-големи късове се продават като сувенири. Днес такива парчета, макар и с неизвестен произход, се предлагат в много туристически магазини в града.По-големи плочи са купени или предоставени, за да бъдат изложени, на музеи, посолства, училища, паркове, мемориали по цял свят.В Париж парче от Берлинската стена може да бъде видяно пред станцията на метрото Порт дьо Версай, както и в бизнес квартала Дефанс.По странен начин Лас Вегас също отдава почит на Берлинската стена – парчета от нея подпират писоари в тоалетната на х-л “Мейн стрийт стейшън”, може би във възхвала на свободата. Стъкло предпазва бетона от пръски.