Печеното за вечеря може да съдържа над 230 000 микрочастици пластмаса.

Според учените

яденето на опакована храна всеки ден може да се равнява на поглъщането на две найлонови торбички годишно, пише DailyMail.

Изследването е проведено от екип на университета в Портсмут.

Микрочастиците пластмаса са с дължина, по-малка от 5 мм. За да проверят как пластмасата си намира път към храната, репортерът Мишел Морисън и нейните деца приготвят две еднакви ястия за вечеря, включващи печено пиле, картофи, моркови, броколи и Йоркширски пудинг.

Първото ястие е приготвено от продукти, опаковани в пластмаса. Продуктите, които се използват за второто, не са били опаковани. Резултатът накрая е, че ястието, за което са използвани опаковани продукти, съдържа седем пъти повече микрочастици пластмаса в сравнение с другото.

Учените смятат, че

опаковките са най-лесният път, по който пластмасата влиза в човешкото тяло. Продуктите, които не са предварително опаковани в пластмаса, са с 37 % по-евтини.

Освен опаковките, другите начини за попадане на пластмаса в храната на човека е чрез почвата в растителната храна и чрез пашата на животните в месната. Това каза д-р Фей Кусейро, експерт по замърсяването на околната среда от университета в Портсмут. Във въздуха също се съдържат микрочастици пластмаса. Пластмасата може да попадне в организма и чрез някои съдове за готвене.