Миналия вторник президентът Джо Байдън и високопоставени конгресмени се договориха за продължаване на разговорите с цел излизане от задънената улица по отношение на повишаването на тавана на дълга на САЩ, възлизащ на 31,4 трлн. долара, само три седмици преди страната да бъде принудена да обяви безпрецедентен дефолт.
След около едночасови разговори в Овалния кабинет демократът Байдън и председателят на Камарата на представителите, републиканецът Кевин Маккарти, ангажираха сътрудниците си с ежедневни дискусии за областите на възможно споразумение, тъй като фалитът се очертава още на 1 юни, посочва Ройтерс.
Байдън нарече разговорите "продуктивни" и предложи на републиканците някои възможни компромиси, включително за първи път да се погледне "по-внимателно" на възможността за прибягване до неизползваните средства за облекчаване на пандемията от коронавируса с цел намаляване на държавните разходи.
Той обаче повтори, че републиканците трябва да премахнат заплахата от дефолт. Байдън не изключи и възможността за евентуално позоваване на 14-та поправка на Конституцията на САЩ – неизползван досега подход, който ще има за цел да обяви тавана на дълга за противоконституционен. По думите му това би изисквало съдебно решение, но е възможност, която може да се проучи в бъдеще.
"Има много политика и позьорство и това ще продължи още известно време", каза Байдън, но добави, че политическите лидери "започват работа".
"Всички на срещата разбраха риска от дефолт", каза Байдън.
Маккарти наблегна на липсата на напредък след срещата. "Не видях никакъв нов напредък", каза Маккарти пред журналисти, като се оплака, че Байдън не се е съгласил на разговори, макар времето да изтича. "Това не е правилен начин да се управлява", каза той.
Маккарти каза обаче, че Байдън е посочил, че е отворен да обсъди реформи в процеса на издаване на разрешителни за нови енергийни проекти като част от разговорите.
Икономистите предупреждават, че един продължителен дефолт може да доведе до дълбока рецесия и рязко увеличаване на безработицата, като същевременно дестабилизира световната финансова система, изградена върху американските облигации. Инвеститорите се подготвят за най-лошото, отбелязва Ройтерс.
Байдън призова конгресмените да повишат без предварителни условия самоналожения таван на заемите на федералното правителство. Маккарти, чиято партия има крехко мнозинство в Камарата на представителите, заяви, че неговата камара няма да одобри никаква сделка, която не предвижда драстично съкращаване на разходите за справяне с нарастващия бюджетен дефицит, и даде знак, че не вижда краткосрочно решение.
Предишните политически битки за тавана на дълга обикновено завършваха с набързо сключено споразумение в последните часове на преговорите,
като по този начин се избягваше дефолт, посочва Ройтерс.
През 2011 г. подобен сблъсък доведе до историческо понижаване на най-високия кредитен рейтинг на страната. Политици, участвали в тогавашния спор, предупреждават, че сегашната ситуация е по-рискова, тъй като политическите различия са се задълбочили.
Срещата във вторник беше първата между Байдън и Маккарти от 1 февруари насам. Тя беше следена отблизо преди очаквания напрегнат период във Вашингтон с наближаването на датата 1 юни, за която министерството на финансите на САЩ прогнозира, че тогава страната може да бъде принудена да обяви неплатежоспособност по някои дългове.
Да се доведат преговорите за американския дълг до краен предел е само по себе си опасно за икономиката, предупреди в четвъртък по време на срещата на финансовите министри от Г-7 в японския град Ниигата американската министърка на финансите Джанет Йелън, цитирана от Франс прес.
В момента демократите и републиканците в Конгреса не успяват да се споразумеят за повишаване на тавана на държавния дълг и ако патовата ситуация продължи твърде дълго, това може да доведе до дефолт на САЩ това лято, което ще е своеобразен прецедент, отбелязва агенцията.
Самият факт, че подобна ситуация не се взема насериозно, "може също да доведе до значителни икономически разходи", предупреди Йелън на конференцията в Ниигата, в която участваха и управителите на централните банки на страните от Г-7.
"Както вече разбрахме през 2011 година, обикновена заплаха за несъстоятелност може да доведе до спадане на кредитния рейтинг и на доверието на потребителите" с повишаване на лихвите по кредитите,
добави тя.
Евентуален дефолт сам по себе си би довел до "икономическа и финансова катастрофа" в САЩ, която ще има последици в световен план, каза тя, присъединявайки се към подобни изявления от Белия дом през последните дни.
Няколко часа преди изявлението на Йелън в Япония, бившият президент Доналд Тръмп, който се бори за преизбиране в Белия дом през 2024 година, призова републиканците в Конгреса да гласуват за дефолт, освен ако не получат "мащабни" бюджетни съкращения от демократите.
Американският президент Джо Байдън за момента изключва възможността да преговаря за бюджетни съкращения и обвини републиканците, че държат икономиката като "заложник".
"Няма основателна причина сами да генерираме криза", настоя Йелън, напомняйки, че американският Конгрес вече е повишавал или замразявал тавана на дълга 80 пъти от 1960 година.
По всичко личи, че политическата битка за тавана на дълга на САЩ ще е трудна и продължителна. Републиканците и демократите са на диаметрално противоположни позиции, а няма политически арбитър, който да примири разногласията. Една евентуална криза с тавана на дълга може дори да повлияе сериозно и на изхода от президентските избори в САЩ догодина, ако политическите лидери във Вашингтон не постигнат навреме съгласие по въпроса.