Като главен прокурор съм работил само и единствено за България и за сигурността на гражданите. Думите родина, чест и вярност означават нещо за мен.
Това обяви на брифинг главният прокурор Иван Гешев в първото му изявление след като бе внесен иск за освобождаването му.
По думите му, грешките, които е допускал са нормални.
"Като главен прокурор съм работил само и единствено за България и за сигурността на гражданите. Думите родина, чест и вярност означават нещо за мен. Допускал съм грешки - това е нормално".
"Това ми е оставката", показа лист хартия Гешев и демонстративно го скъса и хвърли парченцата пред него.
"Не ме е страх! Страхливият умира всеки ден. смелият - само веднъж. Историята помни смелите. Аз не знам дали съм смел, но правя каквото трябва, пък да става каквото ще", каза още главният прокурор.
"Опитът за атентат беше шок за мен. За мен това бе целенасочен опит да бъда убит. Дали е така, ще покажат експертизите", каза Гешев. "Защо трябва да се оправдавам - че съм останал жив ли?"
"Към това разследване, ако не са, топ ще се включат Европол и други. Сигурен съм, че истината ще излезе наяве. Не подлагам на съмнение компетентността и капацитета на българските експерти, но както в България сме свикнали, не се доверяваме на себе си, а разчитаме на някой друг“, каза той.
„Това, което се случи след атентата, го подцених. Започна медийна атака срещу мен, но и срещу прокуратурата. Знаете кои са те и кои партии са отзад“, допълни Гешев.
„Вчера, пристигайки от САЩ, бях поканен да си подам оставката до 10 часа днес. Беше споменато моето семейство и, че ако не го направя, някой ще натисне копчето „ентър“ с видеоклипове. Затова реших да проявя благоразумие, защото животът продължава.
Имаше и лирическо отклонение, че съм сам на скалата и натам духа вятърът. Ще кажа обаче, че мен не ме е страх“, каза той.
„Аз не знам дали съм смел, но винаги съм правил неща, които смятам за правилни. Така виждам аз атаката на политическата мафия, олигархията. Опитах се още в началото на мандата си, да променя каквото мога – живота на българските граждани.
Да подобря тяхната сигурност. Започнах с битовата престъпност и с възрастните хора, които обират по къщите. Продължихме с организирана престъпност и ЕК заяви, че този проблем вече е решен. За пръв път се появиха разследващи дела за тероризъм и зловредното руско влияние“, каза обвинител номер едно.
„Даже някои бивши премиер подаряваха кученца на Путин. Бяха каракачански овчарки мисля. Продължихме и с олигарси, които смятахме за недосегаеми, а сега се крият в Дубай и Сърбия, пазени вероятно от руснаците“, каза Гешев.
„Прокуратурата в резултат на това беше атакувана безугледно. Обединиха се политическата мафия, олигарсите, престъпниците и всички, които искат да продължат да крадат. Аз, а надявам се и българите, не искаме това да продължава.
По тази причина ние живеем по този начин, в този олигархичен модел. Днес се надявам това да е началото на края на този олигархичен модел. Ще се присъединя към г-н Сарафов, който каза, че политиката трябва да излезе от прокуратурата.
Съгласен съм, сега е моментът и съм сигурен, че тя трябва да излезе от съдебната власт, където до този момент се опитваше в някаква степен внимателно, да ръководи в интерес на користните си интереси. Това сега се прави безобразно и брутално“, категоричен бе Гешев.
По думите му в момента политици нарушават дори елементарния морал.
“Говореше се, че пазя ГЕРБ и ДПС. Ясно е, какъв е политическият боклук в НС, съдейки от изявленията на някои т.нар. политици.
При представянето на приоритетите на ГЕРБ-СДС кандидатът за министър-председател Мария Габриел каза, че освобождаването на Гешев ще бъде една от първите задачи пред бъдещия министър на правосъдието.
Идеята беше подкрепена от всички партии в парламента.
Шестима членове на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет вече внесоха искане за освобождаване на главния прокурор, с което процедурата беше задействана.