Може да звучи като научна фантастика, но така наречените роботи-убийци вече са реалност. Вероятният първи известен случай, когато дронове автономно са преследвали отстъпващи войници, е през 2020 година, когато турските STM Kargu-2 преследваха в Либия отстъпващи войници на генерал Халифа Хафтар. Според анализатори това може да е първият случай на убийство с изкуствен интелект по негова инициатива.

Разкритието дойде след като години наред експерти предупреждаваха за опасностите от оставянето на машините да решават кой да живее и кой да умре в битка. Битката вече е дали да бъдат прилагани нови правила и ограничения в създаването и употребата на автономни оръжейни системи. 

„Хората трябва да прилагат правилата на международното хуманитарно право при извършване на атаки, така че оръжията, които функционират по този начин, усложняват това“, каза д-р Нийл Дейвисън от Международния комитет на Червения кръст пред BBC Radio, „Нашето мнение е, че алгоритъмът не трябва да решава кой да живее или да умре“.

Какви роботи-убийци са създадени досега?

1,000 изстрела с картечница в минута

Картечници, способни да идентифицират и убиват собствените си цели, съществуват от поне десетилетие. Оръжейното подразделение на Samsung разработи караулна система SGR-A1, която използва разпознаване на изображения, за да идентифицира хора и да стреля по тях.


Сега такива са разположени по протежение на корейската демилитаризирана зона, като подобни караулни оръдия са инсталирани от израелските отбранителни сили на границата на Израел с ивицата Газа от 2008 г.

Въпреки че и двете оръжейни системи са в състояние да работят самостоятелно, правителствата както на Израел, така и на Южна Корея казват, че оръжията се контролират от хора.

Дронове камикадзе

Използват се от: най-малко 14 държави, включително САЩ, Китай и Германия.
Самоубийствените дронове са като изключително сложни (и изключително страшни) ракети. Вместо да се насочат направо към конкретна цел, след като бъдат изстреляни, тези така наречени „бездейни боеприпаси“ дебнат в небето над определена област. Докато се реят, което може да продължи с часове, те сканират земята в търсене на цел. Веднъж открити, те атакуват, като се спускат бързо към земята и експлодират, поради което понякога се наричат „дронове камикадзе“.

Най-модерните такива устройства вече могат да работят без човешки контролер. Въпреки че е възможно те да поискат разрешение за атака, когато целта бъде идентифицирана, много „реещи се дронове са способни да изберат да убиват сами.

Не е сигурно дали роботите сами са вземали решения, когато дронове разгромиха арменската армия по време на конфликта с Азербайджан през 2020 година. Над 40 процента от танковете и бронираните превозни средства на Армения бяха унищожени от дронове-самоубийци.

Рояци от дронове

Когато хиляди дронове използват изкуствен интелект, за да работят заедно, те могат да създават грандиозно сложни формации без нуждата от хиляди пилоти. Рояк от 1,800 дрона, летящи в унисон, беше използван, за да направи умопомрачителен осветен глобус на церемонията по откриването на Олимпийските игри в Токио през юли.

Но през същия месец вероятно рояците дронове са били използвани в битка за първи път. Смята се, че Израел е използвал технологията, за да преследва бойци на „Хамас“, изстрелващи ракети в Газа.

Въоръжените сили в Русия, Великобритания и САЩ също разработват свои собствени версии на смъртоносната технология.

Кралските морски пехотинци предприеха бойни учения заедно с рояци безпилотни летателни апарати за първи път миналия месец, в които автономни машини във въздуха, в морето и под вода помагаха на войници по време на симулирани нападения.

Наскоро представеният руски самолет, наречен Checkmate, вече има „елементи на изкуствен интелект“, според неговия дизайнер. Михаил Стрелец от конструкторското бюро на „Сухой“ намекна пред ТАСС, че самолетът със скорост 2,400 км в час може да има безпилотна версия.

Липса на хуманност?

Докато някои виждат разработването на базирани на изкуствен интелект оръжия като необходима стъпка за модерна армия, критиците са дълбоко загрижени от технологията. На конференция на ООН за роботите убийци през 2021 година руският делегат твърдеше, че автономните оръжия са способни да използват „подходящо ниво на селективност и прецизност“, което им позволява да останат в съответствие със съществуващото международно право.

Но много други държави, включително Бразилия, Австралия и Мексико, призоваха за пълна забрана на роботите убийци. Дори Ватиканът се намеси в дебата на конференцията на ООН, критикувайки законите за липса на „хуманност и обществена съвест“.