Заплатата за издръжка за един работещ е 1 394 лв., 2 509 лв. са нужни за издръжката на тричленно семейство. На годишна база хранителните стоки нарастват с 21,1%. Заради голямото увеличение на цените на хранителните продукти расте и заплатата за издръжка. Това стана ясно от проучване на КНСБ относно наблюдение на потребителските цени и заплата за издръжка от март 2023г.

„Нетният месечен доход за издръжка нараства с 3,1% на месечна база, а на годишна база – 14,6%, тоест сумата за издръжка на 1 работещ, сам живеещ, е 1394 лв., каза Пламен Димитров, председателят на КНСБ.

Димитров уточни, че за едногодишен период от време нарастват с 320 лв. нужните нетни приходи за тричленно семейство, и с 178 лв. за един човек. „Близо 1 796 лв. трябва да е брутната заплата на самостоятелно живеещ и работещ българин, за да може нетният му размер да бъде 1396 лв. При тричленно семейство брутната заплата на всеки един работещ от семейството трябва да бъде 1 617лв. Нарастването на заплатата за издръжка от 1 216 лв. расте на 1 396 лв. за една година", каза още Пламен Димитров.

Виолета Иванова, заместник – директор на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ, уточни, че на повече от 2/3 от работещите не достигат заплатата за издръжка и, че въпреки че имаме увеличение на минималната работна заплата (МРЗ), тя продължава да бъде 43% от заплатата за издръжка.

„Наблюдава се намаления на цените на петрола, енергоносителите за бизнеса, на природния газ, въпреки това тези намаления не се усещат при крайния потребител", отбеляза експертът и уточни, че са се предприели мерки, но те нямат силно отражение върху намалението на цените за крайните потребители.

Тя обясни, че цените на хранителните продукти остават на високи нива – забелязва се увеличение с 23,1%. „На годишна база хранителните стоки нарастват с 21,1%, при нехранителните стоки има увеличение с 10,7%. Заради голямото увеличение на цените на хранителните продукти расте и заплатата за издръжка", поясни Виолета Иванова.

От хранителните продукти цените на яйцата нарастват с 66% на годишна база, на зеленчуците с 18,2%, като цената на лука нараства с 40%. При захарта и захарните изделия на годишна база цените нарастват с 26,8%, като при шоколадовите изделия се забелязва между 5,3% и 11% увеличение на месечна база. При сиренето увеличението на годишна база е цели 54,3%. При месото – 23,1% увеличение отново на годишна база, при хляба има увеличение с 18,7%, а цените на услугите в заведенията за обществено хранене поскъпват с 22% на годишна база", каза още Виолета Иванова.

Любослав Костов, експерт в КНСБ, подчерта, че на годишна база(март 2023г. – март 2022 г.) цената на прясното мляко нараства с 47,9%, на сиренето за кг. – с 34,2%, на захарта за кг. с 67,4%, на киселото мляко 3,6% масленост – нарастване с 30,7%, а при яйцата увеличението е 95,3%.

„Повече от 2/3 от работещите се осигуряват на по-нисък доход от заплатата за издръжка, за едногодишен период темпът на нарастване на средната работна заплата (СРЗ) от 13,1% изостава то средногодишната инфлация – 15,3%. Реално СРЗ за страната спада с 1,5 %, за обществен сектор спада с 5,8%, в частния сектор се задържа. Минималната работна заплата (МРЗ) нараства на годишна база с 14,6%. При тази динамика и липса на политика по доходите, както и неефективното секторно КТД в частния сектор и особено в услугите, работещите реално обедняват", каза председателят на КНСБ.

От синдикалната организация настояват за приемане на Закон за държавния бюджет за 2023г., втора актуализация на МРЗ и достигането до размер 850 лв., въвеждане на необлагаем минимум, в средносрочен период достигане на равнища на МРЗ = ЗИ (Заплата за издръжка), възможно най-бързото транспортиране на директивата за адекватни и справедливи минимални заплати на ЕК, догонващ ръст на доходите, който да компенсира натрупаната двугодишна инфлация за периода 2021- 2022г., както и ръст минимум от 10% за 2023г. на всички заплати.