С шест медала, от които три златни медала, приключиха за България летните Олимпийски игри в Токио. Всички те завоювани от български спортистки. За последен път толкова много медали българи са печелили на Олимпийските игри в Атина през 2004 г. (12 медала), а с три златни отличия спортистите ни са се връщали от Олимпийските игри в Сидни през 2000 г., когато бяха спечелени пет златни медала. Последният златен медал пък беше спечелен за България в Пекин през 2008 г. 42-ма състезатели в 12 спорта отпътуваха за Токио през юли. Това беше двадесет и първата лятна олимпиада, на която България имаше свои представители. Знаменосци на родната делегация бяха Мария Гроздева и Йосиф Миладинов, а броят на участващите жени значително надвиши този на мъжете. Това беше най-малкият брой спортисти, които България изпраща на лятна олимпиада от олимпийските игри в Берлин през 1936 година. Но те се оказаха много по-успешни от редица други досега. На 25 юли Антоанета Костадинова спечели първия медал за България - сребро в дисциплината 10 метра въздушен пистолет. Това е

първият медал за България

в спортната стрелба от олимпийските игри в Атина през 2004 година, когато Мария Гроздева печели бронз в същата дисциплина.

На 30 юли Йосиф Миладинов се класира на финал 100 метра бътерфлай и по този начин български плувец отиде на финал в плувна дисциплина за първи път от летните олимпийски игри в Сеул през 1988 година, когато Таня Богомилова и Антоанета Френкева спечелиха от трите вида медали. Дойдоха бронзовите медали на Тайбе Юсеин и Евелина Николова в борбата.

На 4 август Стойка Кръстева се класира на финал в категория до 51 килограма. За последно български боксьор участва на финал на олимпийските игри в Атланта през 1996 година, когато Даниел Петров печели златото.

Първият златен медал за Родината от 13 години насам беше получен на 5 август, когато 21-годишната Ивет Горанова спечели титлата в карате кумите до 55 килограма и по този начин се нареди

сред първите олимпийски шампиони

при дебюта на този спорт в олимпийската програма.

Два дни по-късно втора българка чу химна на почетната стълбица. На 7 август Стойка Кръстева спечели златен медал в бокса категория до 51 килограма и стана петият български олимпийски шампион в този спорт и първата жена. В последния ден от Олимпийските игри в Токио, 8 август, България получи и първата си олимпийска титла в спорт с дългогодишни традиции в страната - художествената гимнастика. Със златни медали се окичиха момичетата от ансамбъла в състав Симона Дянкова, Стефани Кирякова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс и Ерика Зафирова. Въпреки рекордно малката делегация олимпиадата за България завърши изключително успешно - с 3 златни медала, 1 сребърен и 2 бронзови. Всичките спечелени от жени. В Токио България постигна и най-високия си процент златни медали спрямо общия брой отличия на едни игри, като един от всеки два медала е златен. А Родината се нареди на 30-то място по брой медали на игрите. Победител в класирането по спечелени отличия станаха САЩ (39 златни, 41 сребърни, 33 бронзови медала), следвани от Китай (38, 32, 18) и домакините от Япония (27, 14, 17). България взима участие още на първите модерни олимпийски игри в Атина през 1896 г. с един участник - гимнастикът Шарл Шампо. Страната започва да печели редовно медали от летни олимпийски игри, считано от олимпиадата в Хелзинки през 1952 година. Спортните успехи се увеличават с всяка следваща олимпиада, за да достигнат кулминацията си на олимпиадата в Москва през 1980 година, където

България печели общо 41 медала

(сред които 8 златни) и се нарежда на трето място в общото класиране по медали. След падането на комунизма в страната политическите и социални промени засягат и олимпийските и спортни успехи, като с всяка следваща олимпиада успехите намаляват драстично, за да се стигне до олимпиадата в Лондон през 2012 година, където страната печели едва 2 медала, което е най-слабият резултат за България от 1956 година насам. Традиционно силните спортове за страната са борба и вдигане на тежести. Докато борбата успява да запази в някаква степен предишната си слава, вдигането на тежести изпадна в криза най-вече поради множество допинг скандали. Последният медал от вдигането на тежести за България е на олимпийските игри в Атина през 2004 година. Третият най-успешен олимпийски спорт за страната е леката атлетика - общо 19 спечелени медала. Страната има успехи и на зимни олимпийски игри. Единственият златен медал от зимна олимпиада е спечелен от Екатерина Дафовска на олимпийските игри в Нагано през 1998 година. Освен в биатлона България има медали и в шорттрека и ски бягането.


 Ивет, Стойка и Ансамбълът по пътя към върха. Кои са шампионките на България на олимпиадата

Много лишения, сълзи и силна воля има по пътя на победителите. Ивет, Стойка и момичетата от ансамбъла по художествена гимнастика единствени знаят какво струва да станеш най-добрият. Ако започна да ви обяснявам, няма да ме разберете, казва Ивет. И все пак - кои са новите златни момичета на България и как стигнаха дотук.

Ивет Горанова

 

Младата българска състезателка по карате е родена на 6 март 2000 година в Плевен.

Състезава се за клуб „Петромакс“, като става една от първите олимпийски шампионки в каратето и първата в своята категория. Тя бе обявена за „Спортист на годината 2019“ в Плевен заедно с друг състезател в бойните спортове – кикбоксьорът Димитър Пенчев. Ивет печели това признание за трета поредна година. През 2019 година Ивет Горанова спечели златен медал на Европейските игри в Минск. Година по-рано тя стана трета на Световното и Европейското първенства, провели се в Испания. След като получи олипийската титла в категория до 55 кг, Ивет не можа да сдържи емоциите си. „Нe мoгa дa oпишa кaквo уceтих, крaкaтa ми трeпeрехa. Нe мoжeх дa кoнтрoлирaм eмoциитe cи. Изключитeлнo изживявaнe. Никoй нe мoжe дa гo рaзбeрe. Иcкaм дa кaжa нa вcички в Бългaрия дa прaзнувaт зa мeдaлa“, cпoдeли тя зa БНТ. „Aкo зaпoчнa дa ви oбяcнявaм зa лишeниятa, нямa дa ни cтигнe врeмeтo и дa мe рaзбeрeтe. Мнoгo труд, мнoгo eмoции прeживях и ce oпитaх дa нe oбръщaм внимaниe нa вcички нeгaтивни нeщa. Тoвa бe нaй-гoлямaтa ми цeл в живoтa и уcпях“, cпoдeли oщe Горанова.

Стойка Кръстева

Друг е пътят на олимпийската шампионка в бокса Стойка Кръстева. През 2018 г. тя се отказва от спорта, но любимият мъж я връща на ринга, за да се окичи само три години по-късно с олимпийското злато. Стойка Кръстева (по баща Петрова) е родена на 18 септември 1985 г. в Добрич. Тя се състезава в дисциплината бокс в категории до 54 и 51 кг. На 13 години започва да тренира бокс с първи треньор Стефан Петков през 1999 г. Учи в Спортно училище „Георги Раковски“ в Добрич (2000-2004), като го завършва с пълно отличие. На 26-годишна възраст, като състезател на Боксов клуб „Добрич“, става първата българка боксьорка на Олимпийски игри – в Лондон 2012, където печели категорично една среща и достига до четвъртфинал в категорията си (5-то място). През 2018 г. неочаквано Стойка решава да сложи край на кариерата си на боксьор, след като печели сребърен медал от световното първенство. Само година и няколко месеца по-късно тя се връща в залата, за да триумфира със златния медал на игрите в Токио. „Мислех, че това е моментът, в който трябва да сложа край на своята кариера – след доброто представяне на световното първенство, защото вече съм в напреднала възраст. Мислех, че съм показала в бокса какво мога като състезател и имам какво да дам като треньор на следващите, които идват след мен. Срещнах мъжа до себе си, мислех, че вече е време за нов етап в моя живот“, разказа Стойка Кръстева пред bTV. „Попитах я защо пренебрегва това, в което е най-добра - спомня си пък съпругът й Борил Кръстев. - Няма много жени, национални състезателки по бокс, които могат да направят нещо повече. Момичетата са малко, категориите са много и я попитах защо пък да не опита. Казах й, че с нейния талант може да вземе злато. Посъветвах я като неин фен, като човека до нея. След това един треньор също й подхвърли нещо подобно и тя каза: „Да, ще играя“.

Ансамбълът по художествена гимнастика

 

Симона Дянкова, Лаура Траатс, Мадлен Радуканова, Стефани Кирякова, Ерика Зафирова, водени от Весела Димитрова и Михаела Маевска (медалистка от последната олимпиада) се превърнаха в световен феномен. Преди олимпийското злато петте момичета вече се окичиха със златен медал на обръчи от Световното първенство през 2018 г., 2 златни медала от Европейски първенства – 2018-а (3 топки/2 въжета), 2021-а (5 топки). Грабнаха и 24 златни отличия от Световни купи в периода 2017-2021 г. Олимпийският медал беше единственият, който липсваше в колекцията от множество отличия на поколенията златни момичета. Симона, Лаура, Мадлен, Стефани и Ерика го донесоха!