30% от жените след летния отпуск търсят медицинска помощ за лечение на бъбречнокаменна болест. Основните причини за това са недостатъчният прием на течности, неправилното хранене и коварната лятна простуда. Стоенето с мокър бански ви гарантира цистит. Ако наблегнете на профилактиката, няма да имате проблеми. През лятото се повишава рискът от заболяване на бъбреците. Дори нещо повече - много често бъбречните колики възникват именно в горещите дни. Защо е така? Какви са причините? Какво да предприемем, че да не съсипем отпуска си? Ето какво съветват нашите консултанти. Общото състояние на здравето се отразява като в огледало именно в състоянието на отделителната система. Понижаването на имунитета, хроничните стресове, преохлаждането - в 9 от 10 случая рискуваме да си навлечем „сезонни" проблеми като цистит или бъбречни нарушения. Ако се отнесете небрежно към здравето си, тези уж временни, уж сезонни проблеми като нищо могат да прераснат в хронична бъбречна недостатъчност и да се срине работата на всички органи и системи. Вижте какъв страшен факт констатират специалистите: 30 на сто от жените след летния отпуск търсят медицинска помощ за лечение на бъбречнокаменна болест. А основните причини за заболяванията са: недостатъчна употреба на течности, неправилно хранене и, разбира се, преохлаждане.
Какво по-лесно от това - оголен кръст, лек летен ветрец надвечер и простудата е налице. А циститът може да се развие още по-просто - достатъчно е да поплувате в студената вода и след това да не свалите банския. Или да махнете с ръка и да легнете с първия срещнат ей така, за развлечение. Освен всичко друго пикочният мехур съседства с червата и половите органи, свързан е с тях чрез кръвоносни съдове - това дава възможност в него да проникнат бактерии при понижен имунитет. По този начин в случай на възпалителен процес в матката, влагалището, яйчниците - инфекцията се премества и върху бъбреците. И обратното.
Между другото при всякаква инфекция заради понижен имунитет бактериите най-напред атакуват именно бъбреците - попадат в тях чрез кръвта и предизвикват възпаление. Това обаче може да се предотврати. За да останат здрави бъбреците, трябва да отстраните негативните фактори.
- Високото кръвно - всяко хронично заболяване на този орган почти винаги се съпровожда с хипертензия. Ако сте склонни към хипертония, непременно приемайте препарати.
- Ангината - най-често тя възниква заради стрептококите. Ако този микроб попадне в бъбреците по кръвоносните съдове, може да провокира заболяване. Затова, ако имате проблеми с бъбреците, помислете дали са ви нужни сливиците.
- Рязкото отслабване - бъбреците са покрити с мастна съединителна тъкан, която ги защитава. При рязко отслабване се "стапя" не само подкожният слой мазнина, но и вътрешният - бъбреците се отпускат, защото остават без опора.
- Солената храна - солта повишава кръвното, заради което се засилва притокът на кръв към бъбреците. Ако те са болни, се задържа течност в организма - това значи отоци и високо кръвно. Намалете солта, няма да съжалявате.
- Отравянето с гъби, химични вещества и токсини може да доведе до развитие на бъбречна недостатъчност. Това е толкова актуално, особено това лято - просто се пазете от летните отравяния и чревните инфекции. Освен това внимавайте с хапчетата, които може да се наложи да приемате, и ги пийте с достатъчно вода - една глътка не е достатъчна - някои лекарствени вещества засядат в бъбреците във вид на камъни. Внимание! Ако страдате от диабет, веднага потърсете лекар, в случай че възникне бъбречен проблем. Няколко простички правила
- Удобните обувки - забравете много високите токове, те променят положението на тазовите кости, репродуктивните органи и бъбреците. През лятото използвайте всяка възможност да походите боси по нагрятата земя и по плажа. Носете отворени обувки. Всеки ден си масажирайте стъпалата - така стимулирате точките, отговарящи за здравето на бъбреците.
- Облеклото - ако имате слаби бъбреци, не носете тесни джинси и шорти. Това нарушава кръвообращението в съдовете, снабдяващи ги с кръв. Тук е мястото да напомним за късите полички - най-чести виновници за летните простуди.
- Физическата активност - за профилактика на бъбречните болести са полезни танците, особено латиноамериканските, и... кючекът. Полезни са упражненията: „каране на колело" с възглавничка под кръста, плуване също, но не в период на обостряне. Редовно изпразвайте пикочния мехур, вредно е да се стискате. Застоят на урина дава възможност на микробите да се „настанят" в бъбречните каналчета - това значи пиелонефрит.
- Системният запек води до спазми на чревните мускули и тези на пикочните пътища, а резултатът може да се окаже отслабване тонуса на бъбречната мускулатура и нарушено отделяне на урината.
- Не се преуморявайте, това понижава имунитета, а бактериите само това чакат. Не сядайте върху студен камък или пясък, нито върху росна трева, иначе ще си докарате възпаление.
- Бъбреците са нежен орган: те не обичат нито силната жега, нито студа. Когато температурата мине над 30 градуса, организмът губи много течности с потта, но солите си остават, а това може да провокира образуване на камъни.
- Използвайте само пречистена вода - за пиене, за приготвяне на яденето, за лекарствата. Бъбреците си имат час на максимално напрежение - 17-19 ч. И минимално - 5-7 ч. Ето в тези часове можете да им помогнете. Свикнете да приемате билкови смеси вечер: смесете 2 части магданоз, половин част змийско мляко, една част овчарска торбичка и 3 части метличина. Залейте 2 супени лъжици от сместа с две чаши гореща вода и оставете за 40 минути. Прецедете и пийте профилактично по половин чаша в посочените часове, а за лечение - по половин чаша 4 пъти на ден. Запомнете: Нужна им е вода! Именно с нейна помощ се прочиства организмът от токсините, от обменните продукти и остатъците лекарства. За да функционират нормално бъбреците ви, пийте по 1,5 литра течности на ден.
През лятото наблягайте на сиропи и минерална негазирана вода. Между другото не пийте големи количества вода на екс чаша след чаша. Това натоварва бъбреците. Пийте на малки порции, но по-често. Спестете си многото кафе и газирано - това провокира образуването на камъни. Бъбреците не обичат и алкохола - той оказва разрушително действие на клетките в организма. И още нещо важно: ако страдате от бъбречно заболяване, можете да пиете тази минерална вода, която ви е препоръчал вашият лекуващ лекар. Тревожните симптоми са торбички под очите, отоци по ходилата или китките на ръцете.
Обърнете внимание и на леките болки в кръста, както и на проблемите с уринирането - болка и прекалено често или обратното - прекалено рядко уриниране. По принцип при възпаление на бъбреците температурата се повишава до 38 градуса, възможна е треска, прилошаване също, понякога повръщане, както и силно главоболие. Не е изключена болка в долната част на гърба, преминаваща към горната част на корема или слабините. При вертикално положение на тялото болката е по-силна от страната на възпаления бъбрек, а в хоризонтално боли по-силно, ако лежите на другата страна.
При една трета от хората с болни бъбреци се наблюдават симптоми на цистит - често и болезнено уриниране, болки ниско в корема. При спазми в пикочните канали, предизвикани от инфектирането, може да възникне пристъп на остра болка - същата тази ужасна бъбречна колика. А при пиелонефрит острият период може да не се забележи и болестта да премине в хронична форма. За сметка на това във всички случаи ще усетите обща слабост, бърза умора, главоболие, тъпи болки в кръста.