Един след друг, автомобили с въоръжени мъже патрулират в Западно Мексико. Те са производители на авокадо, които се защитават от рекета на прибягващите до все по-голямо насилие наркокартели. Със своите пушки и карабини тези земеделци с качулки на главите обикалят плантациите в община Арио де Росалес, щата Мичоакан, където се разиграва истинска война между наркотрафиканти. Тук земеделците са установили контролно-пропускателни пунктове и са издълбали окопи. Досега обаче те живееха в страх от отвличания, изнудване и кражби на продукцията им, според член на "Обединени селища" ("Pueblos Unidos"), милиция, която твърди, че наброява 700 души.
Нарастване на насилието
Задачата е трудна. Тези групи се опитват да ограничат експанзията на наркокартелите, които са засилили атаките си в щатите Мичоакан, Тамаулипас (на границата със САЩ) и Сакатекас. През май в Мексико бяха регистрирани 2963 убийства, а от януари те са 14 243, според правителството. При един от най-сериозните инциденти, на 19 юни, въоръжени лица, предполагаеми членове на Картела на Залива, убиха 15 души в Рейноса, щата Тамаулипас.
"Политика на ненамеса"
"Не можем да се справим с насилието чрез насилие", заяви отново президентът в петък, говорейки за ситуацията в Агилиля, друга община в щата Мичоакан, обхваната от престъпност. От декември 2006 г., когато правителството на Фелипе Калдерон започна военна офанзива срещу наркокартелите, в Мексико са извършени 300 000 убийства. През този период основните картели се раздробиха до такава степен, че в страната вече действат около 200 групировки, според неправителствената организация "Инсайт Крайм" (Insight Crime). За да попречи младите хора да бъдат вербувани от тези банди, Лопес Обрадор, чиято популярност е близо 60 процента, залага на по-значителни социални инвестиции в зони на конфликти между бандите. Неговата политика обаче не е приемана еднозначно. През април бившият посланик на САЩ в Мексико Кристофър Ландау заяви, че АМЛО възприема картелите като нещо, което го "разсейва" от амбициозната му социална програма. "Той по-скоро възприе поведение на ненамеса спрямо тях", каза бившият посланик на Доналд Тръмп. Стратегията за справяне с организираната престъпност "с прегръдки, а не с куршуми" създава "властови вакуум, в който се настаняват бандите", казва Хосе Ревелес, специалист по трафика на наркотици. В Агилиля, родното място на лидера на наркокартела "Халиско Ново Поколение" Немесио Осегера ("Ел Менчо"), чиито хора дефилираха по улиците на града през април, ситуацията е критична. "Те са тук всеки ден, сякаш са си у дома, с оръжията си, а през това време правителството гледа встрани", оплаква се местен жител.