Един след друг, автомобили с въоръжени мъже патрулират в Западно Мексико. Те са производители на авокадо, които се защитават от рекета на прибягващите до все по-голямо насилие наркокартели. Със своите пушки и карабини тези земеделци с качулки на главите обикалят плантациите в община Арио де Росалес, щата Мичоакан, където се разиграва истинска война между наркотрафиканти. Тук земеделците са установили контролно-пропускателни пунктове и са издълбали окопи. Досега обаче те живееха в страх от отвличания, изнудване и кражби на продукцията им, според член на "Обединени селища" ("Pueblos Unidos"), милиция, която твърди, че наброява 700 души.

"Трябва да сме въоръжени, за да се защитим сами", каза пред АФП този производител на авокадо, който предпочита да остане анонимен. "Не на несправедливостта, не на убийствата", се чете на бадж, залепен на гърдите му. Тези престъпници "ни налагаха своите закони. Това приключи", казва с твърд тон мъжът. Тези милиции - около петдесет в Мексико от появата им през 2013 г. - срещат неодобрение от страна на левия президент Андрес Мануел Лопес Обрадор (АМЛО), за когото те са се превърнали във фасада, маскираща тъмните дела на бандите. Раздразнен, един член на милиция покани президента да "дойде тук и да си изцапа обувките", за да разбере реалността в тази зона, където са разпространени наркокартелите "Халиско Ново Поколение", който е един от най-мощните, както и "Лос Виаграс". Полицията и армията "или се страхуват от престъпниците, или са подкупвани, за да не правят нищо", оплаква се Мартин, друг член на милиция.

Нарастване на насилието

Задачата е трудна. Тези групи се опитват да ограничат експанзията на наркокартелите, които са засилили атаките си в щатите Мичоакан, Тамаулипас (на границата със САЩ) и Сакатекас. През май в Мексико бяха регистрирани 2963 убийства, а от януари те са 14 243, според правителството. При един от най-сериозните инциденти, на 19 юни, въоръжени лица, предполагаеми членове на Картела на Залива, убиха 15 души в Рейноса, щата Тамаулипас.

Един от арестуваните нападатели заяви, че кървавата атака е имала за цел да "загрее мястото" - метод на случайни убийства, целящ да насочи вниманието на властите към определени райони и да го отвлече от други. На 29 юни бяха открити девет тела в близост до Сиудад Мигел Алеман, също в щата Тамаулипас, където въоръжени банди се биеха за контрола на граничен пункт с Тексас (САЩ), през който прекарват наркотици, оръжия и нелегални мигранти, според източник на разузнаването. Приблизително по същото време при стълкновения между банди загинаха 18 души в щата Сакатекас, където телата на двама полицаи бяха обесени на мост. Въпреки нарасналия брой на подобни инциденти, АМЛО реши да не обявява война на наркокартелите, аргументирайки се с неуспешните резултати от такава политика в миналото, и предпочитайки да поиска от САЩ - основният потребител на наркотици - да работят за ограничаване на трафика на американско оръжие между двете страни.

"Политика на ненамеса"

"Не можем да се справим с насилието чрез насилие", заяви отново президентът в петък, говорейки за ситуацията в Агилиля, друга община в щата Мичоакан, обхваната от престъпност. От декември 2006 г., когато правителството на Фелипе Калдерон започна военна офанзива срещу наркокартелите, в Мексико са извършени 300 000 убийства. През този период основните картели се раздробиха до такава степен, че в страната вече действат около 200 групировки, според неправителствената организация "Инсайт Крайм" (Insight Crime). За да попречи младите хора да бъдат вербувани от тези банди, Лопес Обрадор, чиято популярност е близо 60 процента, залага на по-значителни социални инвестиции в зони на конфликти между бандите. Неговата политика обаче не е приемана еднозначно. През април бившият посланик на САЩ в Мексико Кристофър Ландау заяви, че АМЛО възприема картелите като нещо, което го "разсейва" от амбициозната му социална програма. "Той по-скоро възприе поведение на ненамеса спрямо тях", каза бившият посланик на Доналд Тръмп. Стратегията за справяне с организираната престъпност "с прегръдки, а не с куршуми" създава "властови вакуум, в който се настаняват бандите", казва Хосе Ревелес, специалист по трафика на наркотици. В Агилиля, родното място на лидера на наркокартела "Халиско Ново Поколение" Немесио Осегера ("Ел Менчо"), чиито хора дефилираха по улиците на града през април, ситуацията е критична. "Те са тук всеки ден, сякаш са си у дома, с оръжията си, а през това време правителството гледа встрани", оплаква се местен жител.