Украинският президент Володимир Зеленски се срещна с Джо Байдън в Белия дом в четвъртък, за да му представи своя военен „план за победа“, след като президентът на САЩ обяви увеличение на военната помощ с 8 млрд. долара за борбата на Киев срещу Русия. Посещението на Зеленски беше помрачено от позицията на кандидата за президент на Републиканската партия Доналд Тръмп, който подчерта как изборите в САЩ през ноември могат да променят подкрепата, която Киев получава от най-големия си поддръжник.

„Русия няма да надделее. Украйна ще победи и ние ще продължим да ви подкрепяме на всяка крачка“, каза Байдън, докато приемаше Зеленски в Овалния кабинет, след като му благодари за представянето на т. нар. план за победа.

Облечен в характерното си облекло във военен стил, Зеленски отговори, че „дълбоко ценим това, че Украйна и Америка застанаха рамо до рамо“. Зеленски се стреми да подкрепи военните усилия на украинската армия в момент, когато Байдън се опитва да осигури помощ за Украйна преди гласуването, което ще изправи вицепрезидента на Байдън Камала Харис срещу Доналд Тръмп. Демократът обеща близо 8 млрд. долара военна помощ в съобщението си от четвъртък.

Байдън заяви, че „увеличаването на помощта за сигурността на Украйна“ ще „помогне на Украйна да спечели тази война“. Той обяви също, че Вашингтон ще предостави на Украйна боеприпаси с голям обсег на действие Joint Standoff Weapon (JSOW) и свика среща на върха на съюзниците в Германия през октомври.

Белият дом обаче попари надеждите на Украйна, че с посещението на Зеленски ще бъде постигната отдавнашната му цел - да получи разрешение да изстрелва ракети с голям обсег, западно производство, на руска територия.

„Не очаквам да има някакви нови съобщения за това конкретно действие или решение, които да произтекат от тази среща“, заяви пред репортери прессекретарят Карин Жан-Пиер.

Другият възможен следващ президент, Камала Харис, трябваше да се срещне отделно със Зеленски в Белия дом на 26 септември.

Посещението на Зеленски предизвика нов "ядрен саблен удар" от страна на Москва, която многократно е предупреждавала Запада да не предоставя на Украйна оръжия с далечен обсег. В сряда президентът Владимир Путин обяви, че планира да разшири правилата на Москва за използване на нейното атомно оръжие в случай на „масирана“ въздушна атака.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен нарече ядрената заплаха „напълно безотговорна“, а говорителят по външната политика на ЕС Питър Стано заяви, че Путин прави „хазартна игра с ядрения си арсенал“.

Две години и половина след руската инвазия Киев е изправен пред все по-трудна ситуация на бойното поле, като руските сили продължават да напират в Източна Украйна.

Но президентските избори в САЩ означават, че подкрепата на Вашингтон сега виси на косъм и Зеленски очевидно е в противоречие с Тръмп и републиканците.

Тръмп също трябваше да се срещне със Зеленски по време на посещението си в САЩ, но сега разговорите им изглежда са замразени. В навечерието на посещението Тръмп обвини Зеленски, че отказва да сключи сделка с Москва и отново постави въпроса защо Съединените щати дават милиарди долари на Киев. На предизборен митинг в сряда републиканецът нарече украинския президент „вероятно най-великият търговец на Земята“.

Републиканците се разгневиха, след като Зеленски посети оръжеен завод в родния град на Байдън в щата Пенсилвания, където се води битката, а председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън призова украинският посланик да бъде уволнен.

Зеленски предизвика ярост в редиците на републиканците и когато тази седмица заяви пред списание „Ню Йоркър“, че Тръмп и неговият кандидат за вицепрезидент Джей Ди Ванс не разбират сложността на войната. Тръмп повтори много от тезите на Путин за това, че предишната политика на САЩ е виновна за руската инвазия, и от години критикува Зеленски.

Съединените щати са предоставили около 175 млрд. долара военна и икономическа помощ на Украйна по време на войната, въпреки честата съпротива на републиканците.