В социалните медии плъзнаха спекулации, че Володимир Зеленски е поискал от най-висшия си военен командир, Валерий Залужний, да се оттегли, но популярният генерал е отказал. Това пък поражда предпоожения, че може да бъде уволнен. Приближен на Залужний потвърди за ескалацията в конфликта между двамата, но официалните лица във властта засега отричат.

Напрежението между двамата се трупа от седмици на фона на неуспеха на лятната контраофанзива на Украйна, но въпреки това предположението, че Залужний може да бъде принуден да напусне поста, шокира мнозина.

Олексий Хончаренко, депутат от украинската опозиция и съюзник на генерала, заяви пред "Гардиън", че е разбрал, че "вчера президентът е поискал Залужний да подаде оставка, но той е отказал да го направи". Той обвини за конфликта личностните сблъсъци. 

"Лично аз смятам, че това е лоша идея. Между тях няма фундаментални проблеми, но канцеларията на Зеленски беше обезпокоена от това, че Залужний прави политически, а не военни изявления", каза Хончаренко.

Очакванията, че Залужний може да бъде принуден да напусне веднага, се появиха в социалните медии още в понеделник следобед. Няколко часа по-късно министерството на отбраната реагира лаконично:

"Уважаеми журналисти, незабавно отговаряме на всички: Не, това не е вярно", предполагайки, че всички четящи са разбрали за какво става дума.

В ежедневното обръщение на Зеленски от понеделник също не става дума за някакви промени.

Не е ясно дали въпросът ще приключи дотук. Гончаренко заяви, че Зеленски може да уволни Залужний и да го замени - процес, който изисква подкрепата на министъра на отбраната - след като оцени обществената и международната реакция.

Най-вероятният заместник ще бъде Кирил Буданов, ръководител на украинското военно разузнаване, отговарящ за тайните операции срещу Москва. По-рано тази година Буданов беше спряган за заместник на Олексий Резников като министър на отбраната в друга продължителна сага с уволнението, която започна с подобни спекулации.

Не е ясно как би изглеждала алтернативната военна стратегия, като се имат предвид укрепените позиции на Русия на фронта, докато най-неотложната криза в Украйна не е на бойното поле, а в убеждаването на Конгреса да одобри пакет за военна помощ в размер на 61 млрд. долара, който би осигурил едногодишни или по-дълги доставки на оръжие от САЩ.

На 30 януари демократите обвиниха републиканците, че са на ръба на умишленото проваляне на сделката, обвързваща помощта за Украйна със затягането на имиграционната политика по южната граница на САЩ, за да подпомогнат предизборната кампания на Доналд Тръмп.