Управляващите се подготвят да сложат плавен край на извънредната епидемиологична обстановка в страната, която беше въведена преди малко повече от две години. А заедно с това постепенно ще започнат да отпадат и корона мерките, както и програмите за помощ на бизнеса. В парламента вече е внесено предложение за промени в Закона за здравето, подготвено от лекарите, които представляват управляващата коалиция в здравната комисия. А идеята им е извънредната обстановка да приключи на 1 април. Заедно с нея и ще отпаднaт и част от противоепидемичните мерки като например и изискването за спазване на дистанция. Дискусионно е дали ще отпадне задължението за носене на маски на закрити обществени места.
И за да има плавен преход, мерките за подкрепа на бизнеса като 60/40 или пък допълнителното заплащане на медиците на първа линия ще останат до средата на годината. Това не означава, че доходите на медиците ще паднат рязко, тъй като властта мисли варианти за тяхното запазване.
Проектът оставя вратичка за действие при нова COVID вълна - здравният министър ще може да въвежда противоепидемични мерки на територията на цялата страна или отделни области за определен период от време.
60/40 остава
Междувременно през седмицата Националният съвет за тристранно сътрудничество прие проектопостановление, с което мярката за бизнеса 60/40 да бъде удължена до 30 юни тази година. Очакванията са правителството да гласува промяната на заседанието си следващата седмица. За мярката в бюджета на НОИ за тази година са предвидени общо 300 млн. лв. за обезщетение на бизнеси, които губят обороти заради COVID кризата.
По данни на социалното министерство през януари тази година 38.2% от фирмите в България са декларирали намаление на приходите от продажби при 28.2% предишния месец. Заетостта още не се е възстановила на нивата отпреди кризата и работещите 3.080 млн. души в края на 2021 г. са с 4.4% по-малко, отколкото в предкризисната 2019 г.
60/40 беше въведена през март 2020 г. за предприятия, които спряха работа около извънредното положение и след това - заради извънредната обстановка, намалиха работното време или пък отчетоха минимум 20% спад в приходите от продажби в сравнение с предкризисните времена. До 10 март 2022 г. по тази мярка са изплатени 1.791 млрд. лв. за запазване заетостта на над 330 хил. работници и служители в 13 615 предприятия, по данни на правителството.