Известно е, че недоспиването влияе отрицателно на хормоналния баланс в организма. Този извод е потвърден и от ново изследване на екип учени под ръководството на Ив ван Коутър, професор по медицина в университета на Чикаго. Редовното намаляване на часовете за сън се отразява на съотношението на лептина и грелина в организма. Първият от тези хормони „казва" на организма, че мозъкът не се нуждае от по-голямо количество храна, а вторият засилва чувството за глад.
Доброволците, участвали в проведения експеримент, са спали само 4 часа в продължение на 2 нощи. Нивото на лептин при тях се намалило с 18%, а нивото на грелин се е увеличило с 28%. През деня участниците са предпочитали сладка храна и продукти, богати на скорбяла, зеленчуци, плодове и млечни продукти.
Според екипа учени обезпокоеният от недостига на сън мозък „търси" прости въглехидрати за своето хранене - захарни и тестени изделия, сладолед, сладкиши, бонбони. Предишни изследвания показаха, че по правило хората, които спят по-малко, тежат повече. Учените не изключват това да се дължи на промените в хранителните пристрастия и на склонността към преяждане, които могат да се явят като следствие на недоспиването.
Всеки индивид се нуждае от различно количество сън, но учените стигнаха до консенсус, че 7-9-часовият сън е най-добър за повечето възрастни, казва ръководителката на друго изследване Лора Харди от университета на Лийдс в Англия. Учените проследили здравословното състояние на над 1600 възрастни във Великобритания. Обиколката на талията на онези, които спели по-малко от 6 часа нощем, била с над 2,5 см по-голяма от тази на участниците, които спели 9 часа нощем.