След няколко месеца затишие София влезе в жълтата зона на картата на двуседмичната заболеваемост от COVID-19. Това показва справка в Националния център по заразни и паразитни болести. Това означава, че в столицата заразените с коронавируса отново са над 100 на 100 хиляди души за две седмици. Картата беше изцяло в зелено само месец, но тенденцията на покачване на заболеваемостта от COVID-19 продължава. Към 28 юни двуседмичната заболеваемост е 51.17 на 100 хиляди души. Цяла България е в нулевия светлосин етап в картата на епидемичната обстановка по региони към вчерашния 27 юни. Очаква се ситуацията да се задържи стабилна в следващите 5 дни по този показател. Новите случаи на коронавирус в България се увеличават все по-бързо, като ръстовете в процентите на положителните тестове (антигенни и PCR) стават впечатляващи. Предвид малкия брой тестове, това показва, че вирусът все още

скрито набира сила

защото ситуацията е следната - повече нови случаи като абсолютно число при по-малко направени тестове. Отделно, вече има увеличение на влизащите в болница (239 спрямо 153 на седмична база), но засега смъртността продължава да намалява. Показателно е какво казва в личния си профил във Facebook и математикът на бившия Национален оперативен щаб проф. Николай Витанов. Според неговата прогноза в България проблеми с вируса няма да има до 15 юли, но след това, предвид „вноса“ на новите варианти на Омикрон от чужбина, едва ли ще има спокойствие. В Гърция, където почиват много български туристи например, през последните дни броят на новорегистрираните случаи достига до 10 хиляди души на ден. Прогнозата на проф. Витанов е за лятна вълна, въпросът е колко голяма - от думите му засега заключението е, че няма да е много голяма. Специално за натовареността на болниците обаче проф. Витанов е дори по-голям оптимист: „Но заетостта е толкова ниска, че не се очакват проблеми не само за тази седмица, но и до края на месеца, че и в началото на юли, че и по-нататък“.

Завръща ли се COVID-19?

„Скритата заболеваемост много ме тревожи, защото хората не могат да свикнат с това, че щом имат неразположение, трябва да се обърнат към лекар“, заяви съветникът на премиера по здравните въпроси проф. Радка Аргирова. Тя поясни, че ръстът на случаите на коронавирус се дължи на съвсем различен вариант на Омикрон. Става въпрос за генетичните линии BA.4 и BA.5. „Този вариант (де факто двете линии са различни вируси)

протича леко, но заразява силно

като всички мерки, които се предприемат, са против заболяването. Стратегията на вируса е да оживее и да се разпространява, а най-възможно е там, където няма резистентност от страна на организма“, отбеляза проф. Аргирова. При новите линии симптомите включват по-рядко загуба на вкус и мирис, а по-често са типично грипоподобни - втрисане, силно главоболие, силна умора. „Малко по-дълго се влачат новите генетични линии на вируса, като може да минат и две седмици, докато човек се възстанови“, уточни проф. Аргирова. Тя посъветва да се правят леки физически упражнения, след като отмине активната фаза на инфекцията, за да има по-бързо възстановяване. Съветникът на премиера по здравните въпроси призова хората, които не са се ваксинирали, да го направят, включително и с четвърта доза. „Трябва да се плашим да не си внесем подвариантите на COVID от Гърция“, коментира и проф. Тодор Кантарджиев, съветник на Столичната община по здравните въпроси. Той също очаква поне до 15 юли да имаме едно спокойно лято. И въпреки това успокои: „COVID е много по-лек, отколкото преди 2 години, минава много по-леко“. Той отново призова рисковите групи – по-възрастните хора и тези с хронични заболявания, да се ваксинират.

Завръща ли се COVID-19?

Като цяло интензивността на болестта е много по-ниска в момента, казва главният държавен здравен инспектор доц. Д-р Ангел Кунчев. „Продължаваме да имаме много заразени. След празниците малко се вдигна заболеваемостта, но тя е в такива размери, че не ни плаши. На тези 300-400 души дневно, които се разболяват, нямаме повишаване на хората, настанени в болница“, каза доц. Кунчев. Той добави, че за съжаление реалната бройка на заразените остава много по-голяма от броя на официално регистрираните. Проблем би възникнал при появата на нов щам. „Нов щам означава съвсем нова генетична комбинация, защото имунизацията и имунитетът няма да могат да повлияят на новия щам“, обясни медикът, но даде да се разбере, че подобен мрачен вариант в момента е много малко вероятен. „Има 3 милиона българи, които нямат имунитет към болестта. При евентуален щам тогава всичко може да започне отначало. Но мрачният сценарий е много малко вероятен. Може да има нови варианти, които ще засягат много хора, но не тежко, това е по-голямата вероятност“, каза още той.