Все повече хора страдат от наднормено тегло. И някои вече са се отчаяли, независимо от всевъзможните диети и лекарства. Според медиците нормалното тегло е един от показателите за здравето на човека. Но психолозите са на мнение, че в случая става дума не само за физическото здраве, че излишни килограми се появяват, когато на душата на човек не е чак толкова радостно. Съвременният човек е изцяло погълнат от високите технологии – работи седнал пред компютъра си, пазарува чрез него. Вместо да ходи пеша, използва превозно средство. Вместо да се изкачва по стъпалата, използва асансьор. Не на последно място е психосоциалният дистрес, който всъщност се превръща в основен фактор
за повишаване на телесната маса
Всекидневният стрес и икономическите проблеми са в основата на нарушената обмяна на веществата.
крайно негативно на здравето
на хората – води до диабет, сърдечносъдови заболявания, рак. По данни на Центъра за контрол и профилактика на заболяванията в САЩ, излишните килограми са обусловили 13 вида рак у над 630 000 американци.
Медицинските разходи за борба с последиците от затлъстяването непрекъснато растат – само в САЩ за това всяка година се харчат над 200 млрд. долара. „Всеки четвърти българин е с наднормено тегло или затлъстяване. Прекаленият апетит, който наричаме вълчи, заставя човек да яде доста повече, отколкото е необходимо. При това не може да се насити дори когато стомахът е пълен. Налице е тежест в стомаха, а засищане не се получава, на човек му се иска да си похапне още. Така с времето
стомахът се разтяга все повече
и повече, а проблемът се задълбочава“, коментира проф. д-р Донка Байкова, специалист по хранене и диететика. Причините за затлъстяването на българите се коренят в нездравословното хранене, обездвижването и липсата на навици за спортуване, наслагващи се стресови ситуации и липсата на обща здравна култура. Като се изключи наследственото предразположение, което е безспорно, предизвикателство пред световната медицина си остават борбата с неправилното хранене. Свинското меко в традиционната българска кухня води до затлъстяване - ядем свинско с кисело зеле, вратни пържоли, мазни колбаси. Ядем тестени изделия с много мазнини – баници, тутманици. Освен това се консумират много яйца, сирене и млечни произведения, богати на мазнини.
Тайната на стройното тяло е... балканската диета
Според специалисти тайната на стройното тяло се крие в т.нар. балканска диета, която е заимствана от средиземноморската кухня. Тя е „открита“ от американеца Ансел Джейс, който през 1945 г. акостира заедно с американските войски в италианския град Салерно и открива, че много болести като атеросклероза, хипертония, диабет, затлъстяване почти не се срещат в района на Чиленто. „Хората трябва да се научат да използват по-малко мазнини, захар и сол. Трябва да забравим и за сочното и мазно свинско месо. Далеч по-здравословна е консумацията на риба и морски деликатеси, пилешко и телешко месо. Вместо една бира на масата си можем да поставим чаша червено вино, което е силен антиоксидант“, обяснява Джейс. Всякакъв вид алкохол може да е полезен в малки количества, защото действа отпускащо, а междувременно разширява кръвоносните ни съдове. Киселото и прясното мляко също са задължителни за трапезата ни, защото са едни от най-полезните храни и е глупаво да се вярва, че те се консумират само в ранна детска възраст, добавя той.
Как да „забързаме“ метаболизма си?
Метаболизмът се определя до голяма степен от генетиката, от начина на живот, който човек води, пола, размера на тялото, възрастта. Факторите, които влияят върху това дали ще напълняваме или отслабваме по-бързо или по-бавно, зависят от това как тялото ни изгаря калориите. Някои промени в начина на живот биха помогнали значително в ускоряването на метаболизма и по-бързото изгаряне на мазнини, превръщайки ги в енергия. Не е нужно промените да са драстични, за да има резултат. Спането в по-хладна спалня увеличава процента на изгорените мазнини. Доказано е, че липсата на сън забавя метаболизма. Колкото по-здрав, непробуден и дълготраен е сънят, толкова по-оптимален е метаболизмът. Пийте по 1-2 чаши кафе на ден. Проучванията показват, че кофеинът стимулира метаболизма и намалява риска от диабет тип 2, стига кафето да се пие чисто, без мляко и захар. Намалете нивата на стреса. Стресът е мощен фактор за метаболизма. Колкото по-високи са нивата на стрес в организма, толкова по-бавен е метаболизмът. Стресът причинява трупане на килограми, без дори да сте променили начина на хранене. Яжте нещо пикантно – капсаицинът, намиращ се в лютите чушки и пикантните храни, доказано повишава телесната температура. Това ускорява метаболизма и активизира разграждането на мазнините.