Ню Йорк и Хонконг си приличат в много отношения, но в епидемията от коронавирус ги делят светове: в Хонконг дотук са починали четирима, а в Ню Йорк - близо 20 000. Какви са причините за тази огромна разлика? Ню Йорк и Хонконг си приличат в много отношения и затова могат да бъдат сравнявани. И двата града имат милионно население - в Ню Йорк живеят 8,4 милиона души, Хонконг има население от 7,5 милиона души. Освен това и на двете места се строи нависоко, а хората живеят нагъсто: в Хонконг на квадратен километър живеят 7100 души, а в Ню Йорк - повече от 10 000. В такива гъсто населени места на практика е невъзможно да се спазва дистанция - например в препълнените асансьори или метростанции, предава „Дойче веле“
Защо Хонконг се справя толкова по-добре?
Въпреки това пандемията от коронавирус засегна двата града коренно различно. 50 дни след като в Ню Йорк бе регистриран стотният случай на коронавирус, тази сутрин броят на заразените в града вече надхвърля 180 000 - повече, отколкото в цяла Германия. В същото време регистрираните инфекции в Хонконг са малко над 1000 - колкото в най-малката германска провинция Бремен. И още: починалите от КОВИД-19 в Ню Йорк са 19 626, а в Хонконг - само четирима. Как се обясняват тези огромни различия? И двата града са високоразвити технологични центрове, което би трябвало да е от полза в битката срещу заразата. В същото време обаче те са важни центрове на международните търговия и транспорт: имат големи пристанища, а летищата им са възлови точки за всички големи авиокомпании. Което ги прави много рискови в условията на пандемия. През 2018 година Ню Йорк е приел повече от 65 милиона посетители, а Хонконг - 56 милиона. А с Китай, откъдето тръгна заразата, е тясно обвързан не само Хонконг - в Ню Йорк се намира най-голямата китайска общност извън Азия. И въпреки тези сходни изходни позиции, пандемията от коронавирус протича коренно различно в двата града. Още на 23 януари, когато беше наложена пълна блокада на китайския град Ухан, в Хонконг бяха регистрирани първите два случая на зараза с новия коронавирус. Властите обаче реагираха незабавно и се възползваха от наученото по време на епидемията от ТОРС през 2003 година: стартирани бяха масови тествания на населението, заразените бяха изолирани, а новопристигащите бяха изпращани в карантина. Затвориха училищата, забранени бяха големите прояви, а влизанията в страната бяха максимално ограничени. Според изследване, поместено в специализираното издание "Lancet", 99% от живеещите в Хонконг и до днес продължават да носят предпазни маски, когато напускат домовете си. А това определено облекчава епидемиологичната обстановка и предотвратява налагането на още по-строги карантинни мерки.
Много пропуски и един малшанс
В Ню Йорк първите случаи на коронавирус бяха регистрирани в началото на март. Но както по-късно установиха учените, по това време вирусът вече от няколко седмици е върлувал в града. Вярно, че в края на януари президентът Тръмп забрани в страната да влизат лица, които през последните 14 дни са пребивавали в Китай. Но вирусът в САЩ беше пренесен от пристигащи от Европа. В сравнение с много други американски градове, жителите на Ню Йорк сравнително късно бяха призовани да си останат по домовете. А когато броят на заразените започна да нараства лавинообразно, здравната система просто не беше в състояние да поеме такъв голям брой пациенти. Фатално се отразиха и огромните социални различия в града. И още един детайл, който със сигурност е изиграл роля: оказа се, че един от първите заразени в района е предал вируса на повече от 100 души, което го прави „супер преносител". Така че освен множеството пропуски, малшансът също е допринесъл за тежката епидемиологична картина в Ню Йорк.