сн. архив BG VOICE

Граждани предлагат "Задочни репортажи за България" на убития от комунистическия режим писател Георги Марков да бъде включена в учебната програма за гимназиалния курс. Инициативният комитет "Дом на терора" обяви, че е дошло времето тоталитарният режим в България да започне да се изучава в училищата, защото сега е представен само в 10 страници и хората със средно образование не познават този трагичен период от българската история.

Най-странното е, че по времето на комунизма в учебниците по история е имало около 20 урока, посветени на събития между 1940 и 1980 година. След падането на режима обаче в новите учебници историята се изучава само да комунистическия преврат. По-нататък остава мъгла. Досегашното дежурно обяснение на Министерството на образованието бе, че периодът е твърде близък и историците още не са се произнесли по него. Всъщност истинската причина се корени в съпротивата на среди от БСП историята да се учи такава, каквато е, тъй като самата партия все още отбелязва 9 септември 1944 година като важен и положителен ден от съдбините на България.

"В учебните програми по литература липсват творци, описвали годините между 1944 и 1989 г.", заяви Васил Къдринов от център "Хана Аренд". Затова според него книгата на Георги Марков трябва да бъде включена, тъй като "разкрива съдбата на обикновения човек, всекидневния му живот, атмосферата и покварата на комунистическия режим".

Георги Марков пише своите задочни репортажи от 1975 г. до убийството му с чадър и те се излъчват в българските емисии на радиостанциите Би Би Си, "Свободна Европа" и "Дойче веле". Разследващият случая "Георги Марков" журналист Христо Христов откри сведения, които потвърждават, че покушението е било планирано и извършено от тайните служби на България от времето на комунизма. В книгата "Убийте "Скитник" (българската и британската държавна политика по случая "Георги Марков"), резултат от шестгодишно проучване на архиви и интервюта с висши служители и следователи, авторът обвини бившата комунистическа власт в прикриване на доказателствата по случая.

Виновник за убийството, към когото водят резултатите от моето разследване, са бившите комунистически власти, казва г-н Христов. Това обаче никога не беше доказано поради упорития отказ на няколко български правителства да сътрудничат на разследването, уточнява той. Авторът посочи за възможен убиец датчанина Франческо Гулино. Замесването му е прикривано от българската Национална разузнавателна служба (НРС), наследник на комунистическата Държавна сигурност, твърди Христов.

Сега инициативният комитет настоява още за включване в програмата по литература и на книгата "Записки по българските страдания" от Петко Огойски, както и стихове на Йосиф Петров и Стефан Стамов.

"Не сме против да присъстват Никола Вапцаров, Христо Смирненски и Гео Милев, но учениците днес трябва да знаят и другата гледна точка на този период и ще се борим за това предложение дори и с протести", посочи още Васил Къдринов. За да се познава по-добре периодът на тоталитаризъм, комитетът предлага сградата на бившата Дирекция на полицията (до септември 1944 г.) и Дирекцията на Народната милиция след това на Лъвов мост в София да бъде превърната в музей "Дом на терора".

Тази сграда е свързана със страшната история на редица хора, тъй като там са извършени убийствата на Мара Рачева - секретарка на земеделските лидери Георги М. Димитров и Никола Петков, и на социалдемократката Людмила Славова. В момента сградата е изпразнена, не се използва, собственост е на МВР.