Влизаш в Google+ и се оказваш сам…

Google имат проблем с имиджа си. За тези, които не са забелязали - опитът на компанията да навлезе сред социалните мрежи с Google+ засега е неуспешен, а там няма почти никой освен най-големите ѝ почитатели и служителите ѝ, пише NYTimes. От интернет гиганта обаче продължават да рекламират социалната си мрежа като най-бързо разрастващия се техен продукт, правен някога. "Google+ не само, че не е пустееща територия - заяви вицепрезидентът на компанията  - ами дори е продуктът ни с най-бързо растяща популярност сред всички останали." За доказателство той предоставя няколко числа от статистиката на компанията - около 50 милиона потребители са създали и редовно посещават профила си в социалната мрежа. За месец тя има 100 милиона посещения от различни потребители. Тук вече става ясен и проблемът.

Цитираните числа са верни и освен това - впечатляващи. Уловката обаче е в това, че добавените към Google+ услуги включват YouTube, Android Marketspace и търсачката Google.com. Всеки път когато потребител, вписан в профила си в социалната мрежа, посещава някой от тези сайтове, това автоматично се брои за присъствие в нея. Според външен доклад посещенията на самата социална мрежа от вписаните потребители траят не по-дълго от 3 минути на месец. За сравнение, при конкурента Facebook прекараните минути са средно 405 на месец.

Google дават пример с рекламирането като главен показател на социалния си проект. По данни на компанията всяка реклама в Google, която е оценена с бутона "+1" на Google+, бележи голямо увеличение на успеха си. Според тях рекламите, оценени по този начин, имат много по-голяма популярност и посещаемост - около 5-10%. Наистина, когато някой търси даден продукт, търсачката на Google показва първо резултатите, оценени от потребителите на социалната ѝ мрежа. Но, реалистично погледнато, дебатът колко са реалните потребители на Google+, колко от тях го посещават редовно и за колко време, изглежда малко безсмислен. Компанията така или иначе ще продължи да налага на пазара продукта си чрез всички налични "лостове", с които разполага, а те не са малко. Както заяви вицепрезидентът на компанията: "Вече запалихме социалния двигател и се каним да натиснем газта."