През миналата седмица медиите получиха поредното писмо, изпратено от Цветан Василев „до българската общественост". В него банкерът обяснява, че не използва „както обикновено" своя личен сайт, тъй като постоянно бил хакван. Писмото е с прикрепен документ, фотокопие на книгата за посетители на сградата, в която се намираше офисът му. Целта - да покаже кой е искал и идвал на срещи с него. Сред имената е целият бизнес, политически, обществен елит на страната. Липсват Бойко Борисов и всички важни фигури от ДПС, ако изключим Йордан Цонев.
Писмото бе изпратено от адреса [email protected], но някои медии побързаха да го обявят за фалшиво още преди самият Цветанов да се е произнесъл по темата. Пръв това направи „Фрог нюз" с обяснението: „Мозъчният тръст на кръга КОЙ разпространи фалшиво писмо до медиите от името на банкера Цветан Василев. В него се описват някакви посещения на политици и журналисти в офисите на сградата на столичния бул. „Цар Борис Трети" №159." Според „Фрог нюз" идеята за фалшификата била обсъждана в тесен кръг. Срещата се била състояла в хотел „Берлин" в кв. „Бояна", а на нея присъствали висш прокурор, медиен шеф от пресгрупата на Пеевски-Кръстева и още двама негови съветници. Като източник се цитира „персоналът на хотела". Групата решила да пусне ментето, за да обезсили следващи истински разкрития за корупция по високите етажи на властта и политиката. Заговорниците решили, че щом се разбере за фалшификата, всички следващи изяви на Василев ще бъдат подложени на съмнение. Баща на оперативното мероприятие бил собственик на интернет медия, известна като любима на кръга КОЙ, и на висш клир от прокуратурата, допълват от редакцията.
Малко след като тази информация видя бял свят и самият Василев заяви в съобщение на личния си сайт, че не е автор на писмото, един от адвокатите на банкера - Христо Ботев, заяви, че писмото напомня на стила на Василев, но не е от него. Но пък другият му адвокат Константин Симеонов потвърди автентичността на писмото. Анонимни източници започнаха да се надпреварват да потвърждават пред вестници и телевизии истинността на посоченото в Книгата за гости. Някъде пък се твърдеше, че „писмото може да не е от него, но е вярно".
Документите са на четири файла, които представляват снимки от тетрадката на охраната на входа на КТБ. Сред любопитните имена, които се срещат в тетрадката, придружени от дата и час на влизане и излизане, са бившият вътрешен министър от БСП, а сега деец на АБВ Румен Петков, бившият премиер Иван Костов, главният редактор на „Труд" Петьо Блъсков, бившият финансов министър Милен Велчев (веднъж той явно е бил заедно с брат си Георги), социолозите Андрей Райчев и Кънчо Стойчев, Младен Михалев-Маджо, Валентин Златев, шеф на „Лукойл-България", Васил Божков, рекламният бос Красимир Гергов, лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов и още много други.
В писмото се намеква, че много от посетителите са ходили често, но затова пък са се задържали учудващо кратко в сградата, защото това малко време било достатъчно да получат съответен плик с пари.
Липсата на имена от ДПС сред посетителите на Цветановия кабинет подтикна сегашния формален лидер на тази партия Лютви Местан да заяви пред трибуната на Народното събрание, че се спукал балонът, че КТБ е банка на ДПС. Реално обаче точно фактът, че цялото ръководство на ДПС не е ходило нито веднъж (поне според конкретните данни от писмото) при Василев само затвърждава съмненията, че то е командвало банката. В бизнес структурите, изградени на мафиотски тип, има старо правило, че не собственикът ходи при подчинения си, а точно обратното. Би било любопитно дали на входа на сарая на Ахмед Доган на Витоша се води подобна книга и колко ли пъти фигурира там името на Цветан Василев по времето, преди той да бъде низвергнат.
Бойко Борисов пък се похвали, че той и хората му не са част от списъка. „Мен ме няма със сигурност. Аз нямам хора там", каза той. Борисов не коментира присъствието на името на Стоян Мавродиев в списъка. Той беше депутат от ГЕРБ и впоследствие оглави Комисията за финансов надзор по предложение на партията на Борисов. „Искам да кажа на г-н Цветан Василев, че съм абсолютно чист и няма да се спра в усилията си българският народ да научи, че той е човекът, нанесъл най-тежкия удар на българската финансова система след 1996 година, че го е направил съзнателно и умишлено. Каквото и да изнесе, каквито и инсинуации да направи, каквото и да каже, няма да се спра в тези си усилия", коментира пък депутатът от ДПС Йордан Цонев. Той добави, че „няма никакъв конфликт на интереси и лични отношения с тази банка, нито със собственика й". Според обясненията му той се е срещал с Василев в качеството си на председател на бюджетната комисия при предишния състав на Народното събрание.
„Нямам влогове и кредити в банката", каза заместник-председателят на АБВ Румен Петков. Той не е отрече да се е срещал с Василев, но заяви, че повод за това бил организационният комитет на Българската федерация по мотоциклетизъм, който той председателства. Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов също призна, че се е виждал с Василев, с когото се познавал от 16-17 години. „Ние сме били заедно по сватби, по кръщенета. В периода от 1998 година насам съм се виждал с него сигурно сто пъти поне. Нямам бизнес. Ние сме имали малко по-различно отношение, сега да не влизам в такива подробности семейно-лични, нито съм теглил кредити, нито съм депозирал пари, нито аз, нито който и да е член от семейството ми, имам предвид братовчеди, братовчедки и т.н. Човек прави срещи там, където може да ги направи, защото пък по кафенетата е малко по-различно. Ходил съм да ходатайствам за много хора - да им се помогне за нещо, търсят работата, с някакви контакти, лични услуги, помагал съм на едно издателство да издава книги", обясни Каракачанов.
След като скандалът с Книгата за гости на КТБ поотшуми към края на тази седмица се очакват нови писма, но вече придружени с видеоклипове. Поне това намекнаха адвокатите на Цветанов. На тях щели да се виждат конкретните политици, които влизат за кратко в офиса на банката, за да получат по един плик, предположително съдържащ пари.