Здравей, Ангеле! Прочетох последната ти статия за динамиката на инвестиционните фондове и различните начини, чрез които мога да генерирам печалби в тях през годините напред. Там се говори за дивиденти и капитални печалби, както и за потенциален растеж и също така за спад в цените на акциите.

Моята дилема е дали да отворя пенсионен акаунт или просто личен инвестиционен акаунт. Знам, че в пенсионния има лимит на сумите, които могат да се инвестират всяка година, докато в другия няма такъв лимит. Защо тогава повечето хора предпочитат пенсионните акаунти – има ли нещо, което изпускам?

Здравейте и от мен. Благодаря ви за хубавия въпрос и за подробното обяснение, което ми давате, за да мога да ви отговоря по подобаващ и точен начин. Нека да започнем малко отзад напред. Повечето хора, които инвестират с дългосрочни намерения, го правят в пенсионни фондове основно заради данъчните облекчения, които вземат при такава инвестиция – сега и в бъдеще. При инвестирането в пенсионен фонд като Traditional IRA или 401K днес можем да приспаднем определени суми (които са лимитите за вкарване на година, за които говорите) от нашите годишни данъци. Това е невъзможно при личните инвестиционни сметки, които нямат лимит, но нямат и данъчни облекчения. При използването на Roth IRA/Roth 401K парите, които сме вложили, не се приспадат от данъците ни, но лихвите във вид на дивиденти, капитални печалби и растеж са напълно облекчени от данъци след 59 ½ годишна възраст и това прави този вид инвестиции

много съблазнителни

за всички потенциални инвеститори. Особено след като тези инвеститори са решили да инвестират дългосрочно, те искат да могат да вземат възможно най-добрите възможности, които регулацията на тази индустрия предоставя. В контраст на това при личните инвестиционни сметки нямаме тези данъчни преимущества и дори имаме налагане на допълнителни данъци на дивидентите и капиталните печалби за всяка календарна година, независимо дали сме ги извадили от акаунта или реинвестирали, което автоматично може да увеличи данъците ни за годината, а в някои ситуации при по-големи инвестирани суми дори може да вдигне процента на данъчната ни облагаемост. При пенсионните акаунти всички дивиденти, капитални печалби и растеж са предпазени от данъчно облагане до момента, в който започнем да теглим от тези акаунти. Дори тогава често можем да минем

с много минимален данък

ако въобще има такъв според доходите ни по време на пенсиониране. Както вече казах, при Roth IRA и Roth 401 данъците на лихвите, дошли от дивиденти, капитални печалби и растеж, не се таксуват въобще, ако сме над 59 ½ годишна възраст и решим да започнем да използваме парите, събрани в тези акаунти. Надявам се информацията, която ви представих днес, да ви бъде полезна и ако е така, моля споделете я с хора, които мислите, че ще се възползват по най-добрия начин от нея.

Това е от мен за днес. Ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон – (224) 522-2413 или на електронната ми поща – [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.

И не забравяйте да се усмихвате! :)