Тази година домакинствата в Америка ще имат средно по 104 долара на месец по-високи сметки за вода и за отпадни води, което е 31% повече за по-малко от десетилетие. Тези сметки се увеличават по-бързо от инфлацията и скачат за осма поредна година.

В 50 града водата вече е поскъпнала

с 3,6% повече от предходната година, т.е хората плащат повече за всяка чаша вода, всеки душ и всяко пускане на пералнята. Едновременно с това много от големите градове в цялата страна се борят със застаряващи водоразпределителни системи, по-малко ресурси и екстремно време. Темпът на увеличението на цената на водата за последните 8 години надминава също и покачването на цените на повечето хранителни стоки или бензин, уточняват от Бюрото по трудова статистика. Питейната вода в Щатите се доставя по 1 милион мили тръби, голяма част от тях са положени в началото и средата на ХХ век и имат могат да се използват от 75 до 100 години, сочи доклад на Американското дружество на строителните инженери. Групата дава на оценка Слаб 2 за цялостната инфраструктура в страната. Системите за отпадни води също не са в по-добро състояние и получават оценка Слаб 2+. "Отлагаме тази толкова нужна инвестиция от десетилетия насам", каза Ерин Кейси от друга изследователска група за проблемите на питейната вода. "И така има изоставане на проекти, които трябва да направим, а все няма достатъчно пари", допълва тя. Неуспешното управление на водните системи доведе до кризи с водата във Флинт, Мичиган и Нюарк, Ню Джърси. На всичкото отгоре изменението на климата също играе роля, тъй като по-честите и силни бури водят до по-големи разходи за поддръжка. В някои части на страната сушата е предизвикала липса на източници на вода до критични нива. За градовете наоколо става по-скъпо да намерят други източници. Другият им вариант е да започнат да харчат повече за пречистване. Водата вече е

недостъпна за 1 от 10 американски домакинства

- дял, който се очаква да се утрои и достигне до над 30% през следващите 5 години, са изчислили от щатския университет в Мичиган. Когато цените се повишат, понякога хората просто не плащат. Но комуналната компания все още управлява същия или по-голям обем вода през своите системи и се нуждае от приходи, за да плати за системата. Ако някой не си плаща сметките, компанията ще си ги вземе, като увеличи налозите на всички останали. Най-много е поскъпнала водата в Ел Пасо Тексас. Увеличението там е с 33,32 долара за година в сравение с 2018 г. Следват Балтимор с 26,50 долара, Ривърсайд, Калифорния с 21,96 долара и Сан Франциско с 12,83 долара. С над 10 долара е скочила водата и в Портланд и Сиатъл. Най-ниски са увеличенията в Индианаполис – с 12 цента, и в Лас Вегас – с 43 цента. Увеличения не са регистрирани в Чикаго, Джаксънвил, Флорида и Атланта, но това не означава, че няма да има скок в цените догодина.

Няма определена формула за фактуриране на водата

която да се спазва от всички водоразпределителни дружества. Сметките и увеличенията зависят от системата на всеки град за доставка, нуждата от ремонти, обема на използваната вода, както и от това как се изчислява сметката на клиента. Много градове имат програми за жители с ниски доходи, които предлагат планове за разсрочено плащане или получаване на помощи. Някои обаче търсят „по-иновативни“ методи за таксуване, за да предотвратят ситуации, в които тези хора се оказват със спряно водоподаване. Пример в това отношение е програмата на Филаделфия. Там преди две години е въведена програма, според която домакинствата са разделени в няколко категории според доходите. Тези, които са под федералния минимум за бедност (имат 4 души с общ доход около 39 ооо долара), плащат само между 2 и 4% от този доход.