Когато Георги Мартов-Мицубишито излезе след няколко месеца от затвора, ще завари много различна картина на престъпния бизнес, който го вкара там през 2014 година. Далаверата, която носеше десетки хиляди долари на стотици наши сънародници, е секнала, казват хора от сенчестия бизнес и признават, че все още не са намерили толкова печеливша схема, с която да заменят точенето на кредитни карти.
Преди десетина години в Чикаго и на много други места в САЩ млади момчета спираха работа и изведнъж се оказваха собственици на скъпи коли, дрехи и обувки. Те пируваха щедро в нощните заведения и мнозина завиждаха на лъскавия им лайфстайл. Скоро след това се разбра, че повечето са част от схема за точене на кредитни карти, която се простираше от двете страни на Океана. В един момент толкова много българи се занимаваха с това, че успяха да вдъхновят написването на книгата "До Чикаго и отзад", която после беше превърната във филм. Тя разказваше за този начин на живот - между камионите и схемите с кредитни карти.
От няколко години обаче това вече не се случва. Десетки българи бяха арестувани и осъдени, някои получиха по-дълги присъди, а банките промениха начина си на работа. Т.нар. скимиране остава престъпна далавера в миналото. „Смениха машинките и в Америка не могат да се четат карти с чип от Европа", обяснява един от крупните играчи в този бизнес. Преди схемата вървеше от двете страни на Атлантика - момчетата поставяха скимиращи устройства на банкомати в Европа, Азия, Африка и така запечатваха номерата на кредитните карти и ПИН кодовете. След това ги препращаха тук по интернет, а момчетата в Америка програмираха номерата със специални устройства върху т.нар. бели пластики - празни магнитни карти като тези, с които се отключват хотелски стаи. Преди няколко години обаче банките тук масово въведоха чипове на своите карти - нещо, което е практика в Европа много отдавна. "Сега банкоматите в Америка разпознават по номера, че една карта от Европа е с чип, а фалшивата, която сме вкарали, не е и не пускат пари", обяснява нашият източник.
Всяка година
банките по света са измамени с над 2 милиарда долара
от измами чрез скиминг. Все още около 60-70% от картите в САЩ са с чипове. Банкомати като тези във веригата магазини "7/11" пък работеха по старата схема доскоро и позволяваха от тях да се точат пари с фалшиви карти. Но и там компанията започна промяна.
Все още има места, където вървят тези карти, които в подземния свят наричат "единички" - това са държави като Китай, Индонезия, Филипините, Индия. И затова все по-често чуваме за случаи на арестувани българи по тези краища на света. Но схемата си отива завинаги и все по-малко хора решават да мамят. "Парите, които може да се спечелят сега, не оправдават риска", казва нашият източник.
През януари 37-годишният Ивайло Гълъбов е арестуван със 103 кредитни карти и машини за тяхното "клониране" във Филипините.
Трима наши сънародници са били прихванати от властите в Ботсвана, ЮАР през март и обвинени в използването на устройства за скимиране.
Бали, изглежда, е нова любима дестинация за АТМ измами
През юли властите там задържат 53-годишния Стефан Иванов с 98 фалшиви карти и устройство за скимиране, както и над 3 хиляди долара кеш. Същия месец там са арестувани и Иван Станчев, на 44 г., и Пламен Пандов, на 46 г. Освен машините у двамата властите открили и мачете, за което може да получат допълнително обвинение.
В столицата на Индонезия, Джакарта, пък наш сънародник, заподозрян за банкови измами, беше
прострелян смъртоносно при опит за арест
Това станало през април, а застреляният българин е с инициали Г. Д. П., пише местният вестник „Темпо". До ареста на мъжа се стигнало след разследване на полицията в друг индонезийски град - Йогякарта, в провинция Ява. До разследването се стигнало, след като на 13 март десетки клиенти на банката „Ракят" съобщили за загуби по сметките си. По време на разследването българинът бил проследен до Тангеран. Тогава полицаите измислили план как да закопчаят сънародника ни, но се случило така, че го простреляли смъртоносно при ареста, след като той нападнал полицая.
При обиск в дома на заподозрения са били намерени 940 скимирани карти, три лаптопа, девет камери за „шпиониране" на ПИН кодовете, скимиращи устройства и устройство за кодиране на данни.
Българите в Чикаго пък влязоха в местните новини с масовия арест на групата на Георги Мартов-Мицубишито. През март 2014 г. 17 души бяха арестувани при съвместна акция на ФБР в Чикаго и ДАНС в София. Две години и половина по-късно всички обвинени се признаха за виновни и получиха присъди, повечето между 2 и 7 години, като те излежаха половината. Според самопризнанията момчетата получавали 20% от изтеглените пари с фалшифицираните карти. Останалите отивали у Мартов, който също задържал част за себе си, а останалите изпращал до България. Според самопризнанията групата имала силни дни, в които успявала да източи по 100 хиляди долара в рамките на 24 часа. Схемата действала поне от 2010 година, но приключила с масовия арест през 2014 г. След това имаше още няколко спорадични ареста, но схемата замря. Някои от замесените в това вече се занимават с отглеждане на марихуана в Калифорния, други успяха да изкарат спечеленото "на светло" и да започнат легален бизнес, а някои бяха депортирани в България. "Не мисля, че тези арести и присъди са причина да спрем с това. Причината е в променените мерки за сигурност на банките. Иначе и след затвора пак щяхме с това да се занимаваме", признава пред BG VOICE единият от групата на Мартов. "Всички чакаме новата схема, с която да можем да точим банкомати, но без да ходим до тях", казва другият ни източник. Когато го питам каква е тя, отговаря с усмивка: "Ако знаех каква е, вече щях да я прилагам."