Пандемията се развива динамично, ако съдим от последните данни, публикувани от Световната здравна организация (СЗО). Според нейния доклад от събота (4 юли) в рамките на 24 часа по света са регистрирани над 212 300 нови случаи на инфекция. Това е нов мрачен рекорд. Особено силно засегнати остават САЩ и Бразилия. Според данни на СЗО общият брой на регистрираните случаи на зараза с новия коронавирус по света е 10,9 милиона. Жертвите на новата болест са общо над половин милион - 523 011. Най-много инфекции след САЩ и Бразилия са регистрирани в Русия - 674 515. В Европа най-тежко засегната от пандемията е Великобритания. Там броят на заразените достигна 284 280.
жертвите дотук са 531 515
От СЗО предупреждават, че пандемията продължава да се развива динамично. Все повече страни регистрираха тези дни рекорден брой случаи на новозаразени. През уикенда рекордни стойности отбелязаха например Южна Африка, Индия, а и България. За разлика от тези страни, Германия например може да се похвали със сравнително нисък брой нови инфекции. Според института „Роберт Кох“ през последното денонощие в Германия са били регистрирани 239 нови случая на зараза с новия коронавирус.
Учени: Вирусът се предава по въздух не само с кихане
Над 230 учени от 32 държави изпратиха писмо до СЗО с призив да преразгледа препоръките си за защита от новия коронавирус, тъй като смятат, че той се пренася по въздуха и от много по-дребни капчици от тези при кашлица или кихане на заразен. Това според тях означава също, че COVID-19 вероятно може да се носи по-продължително време в затворени помещения и да попада дълбоко в белите дробове. Досегашният протокол на СЗО определя, че коронавирусът се пренася от едри капчици, които скоро падат на земята или по повърхности, и затова заразява носоглътката, без да слиза навътре в белите дробове. По същата логика препоръките са акцентирани върху носене на маски, спазване на дистанция и често измиване на ръце със сапун или дезинфектант. Сега учените казват, че скоро ще публикуват в научно списание установеното и че то е по-различно. Д-р Бенедета Алегранци, водеща в СЗО по контрол на заразяването, казва, че твърденията са неубедителни. „Особено през последните няколко месеца на няколко пъти подчертаваме, че според нас вероятно е възможно пренасяне по въздуха, но и че не разполагаме с ясни и безспорни доказателства за това. По въпроса се води разгорещен дебат“, цитира думите й „Ню Йорк таймс“. Но изданието е разговаряло с близо 20 учени, включително консултанти на СЗО и членове на комисията, съставила препоръките, според които организацията изостава от актуалните данни и е консервативна в действията си с цел избягване поемането на рискове.